Nadchodzi fuzja rolno-spożywcza

Powstanie dużego koncernu rolno-spożywczego zapowiada ministerstwo skarbu państwa. Nowa firma miałaby powstać na bazie Krajowej Spółki Cukrowej oraz wciąż nie sprywatyzowanych Polmosów. Dzięki takiemu połączeniu mogłaby zająć się produkcją biopaliw.

W tegoroczny sezon Krajowa Spółka Cukrowa weszła z 12 cukrowniami. Za rok ma ich być już tylko 10. W zamykanych fabrykach planuje się rozpoczęcie produkcji biopaliw. Ale na pewno nie we wszystkich, tylko w kilku wybranych przez inwestorów, bez których takie przedsięwzięcie nie byłoby możliwe.

Bioetanol i biodiesel będzie więc produkowany tylko w kilku byłych cukrowniach. Reszta wygaszonych fabryk będzie się zajmować wytwarzaniem półproduktów na potrzeby centrów biopaliwowych. Kiedy to nastąpi nie wiadomo, ale na pewno nie w tym roku. Sprawę na przyśpieszyć nowy pomysł resortu skarbu państwa.

Podstawą nowej firmy ma być oczywiście cukier i 10 fabryk Krajowej Spółki Cukrowej. Drugi segment to spirytus i 6 nie sprywatyzowanych jeszcze przez rząd Polmosów, które utworzyłyby Polską Grupę Spirytusową. Trzeci biopaliwowy segment to największy znak zapytania. Nie wiadomo ile fabryk rozpocznie produkcję oraz jaka będzie ich wielkość. A co najważniejsze nie wiadomo czy znajdą się chętni do zainwestowania w biopaliwowe instalacje. Krajowa Spółka Cukrowa nie ma bowiem wystarczających środków, aby zrobić to sama.

Źródło: TVP Redakcja Rolna – Alan