W Sejmie procedowany jest obecnie rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej. Celem nowelizacji jest określenie zadań i kompetencji w odniesieniu do realizacji zobowiązań wynikających z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 z dnia 15 marca 2017 r.
Chodzi o kontrole urzędowe i inne czynności przeprowadzane w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i środków ochrony roślin w obszarze ochrony zdrowia zwierząt oraz bezpieczeństwa w szczególności produktów pochodzenia zwierzęcego oraz żywności zawierającej jednocześnie środki spożywcze pochodzenia niezwierzęcego i produkty pochodzenia zwierzęcego znajdującej się w rolniczym handlu detalicznym w rozumieniu art. 3 ust. 3 pkt 29b ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Ponadto środków spożywczych zawierających zarówno produkty pochodzenia roślinnego, jak i przetworzone produkty pochodzenia zwierzęcego (produkty złożone).
Odbyło się już pierwsze czytanie projektu w Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ustaliliśmy, że Komisja przyjęła poprawki, polegające m.in. na: zapewnieniu ciągłości prac Komisji do Spraw Specjalizacji Lekarzy Weterynarii; zabezpieczeniu dokumentów umożliwiających wykonywanie zawodu lekarza weterynarii przed przerobieniem lub podrobieniem; uszczegółowieniu uregulowań istotnych zasad dotyczących specjalizacji lekarzy weterynarii na gruncie ustawowym, uzyskania tytułu specjalisty, zasad przeprowadzania szkoleń; uwzględnieniu przez organy Inspekcji Weterynaryjnej kosztów dojazdów i zapewnienia środków transportu oraz kosztów użytych produktów leczniczych w katalogu wydatków.