fbpx

Nabór wniosków rusza niebawem, ale nie wszyscy powodzianie otrzymają pomoc

Już od 22 listopada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmować wnioski o dofinansowanie odtworzenia potencjału produkcyjnego gospodarstw. Pomoc przeznaczona jest dla rolników z południowo-zachodniej Polski, których gospodarstwa dotknęła powódź, jednak nie wszyscy tę pomoc otrzymają. 

Baner seminaria uprawowe

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała w dzisiejszym komunikacie, że od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź będą mogli składać wnioski o przyznanie dofinansowania do inwestycji odtwarzających potencjał produkcyjny gospodarstw. Pomoc jest finansowana z budżetu PROW na lata 2014-2020. 

Warunki otrzymania wsparcia 

Jak informuje ARiMR, maksymalna wysokość wsparcia, które można otrzymać w całym okresie realizacji PROW 2014-2020 to 300 tys. zł, a poziom dofinansowania wynosi 80 proc. kosztów kwalifikowanych. Jednak nie wszyscy rolnicy otrzymają to wsparcie. Są warunki, które trzeba łącznie spełnić: 

Baner ener
  • lokalizacja gospodarstwa na terenie południowo-zachodniej Polski; 
  • poniesienie strat w wyniku powodzi z września 2024; 
  • wysokość strat musi wynosić min. 30% średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie (z trzech ostatnich lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły, albo z pięciu – z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości produkcji). 

Na co można przeznaczyć pieniądze  

Ograniczona jest również możliwość wykorzystania otrzymanego wsparcia finansowego: będzie można je przeznaczyć wyłącznie na odtworzenie tego składnika gospodarstwa, który został zniszczony lub uszkodzony. W katalogu inwestycji objętych refundacją znalazły się m.in.: 

  • budowa, przebudowa lub remont budynków czy budowli wykorzystywanych wyłącznie do produkcji rolnej lub do przechowywania, magazynowania, przygotowywania do sprzedaży produktów rolnych wraz z zakupem lub montażem instalacji technicznej; 
  •  zakup wyposażenia; 
  • koszty rozbiórki i utylizacji materiałów szkodliwych pochodzących z rozbiórki; 
  • zakup nowych maszyn, urządzeń, tuneli foliowych oraz innego wyposażenia do produkcji rolnej, przechowalnictwa, suszenia, magazynowania, przygotowywania produktów rolnych do sprzedaży;  
  • zakup zwierząt gospodarskich wchodzących w skład stada podstawowego. 

Jak złożyć wniosek? 

Jak zwykle, wnioski można składać osobiście, pocztą tradycyjną lub elektroniczną. Nabór będą prowadzić oddziały regionalne ARiMR, ale dokumenty można również złożyć do biura powiatowego – Agencja prosi rolników z powiatu kłodzkiego by składali wnioski właśnie do Biura Powiatowego w Ząbkowicach Śląskich.  

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

Ważne! Pomoc jest przyznawana według kolejności wpływu do ARiMR wniosków zawierających informacje niezbędne do przyznania wsparcia. 

źródło: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.