fbpx

Na zboża nalatują mszyce. Czas działać, zanim będzie za późno

Ciepły początek października sprzyja nalotom mszyc na wysiane wcześniej, wschodzące zboża. Są one wektorem groźnych wirusów, dlatego nalotom tym warto przeciwdziałać.

Samasz loteria - baner

Do walki z mszycami, do których najczęściej należą mszyca czeremchowo – zbożowa i mszyca zbożowa dostępnych jest na rynku kilka pyretroidów, mieszaniny pyretroidów z acetamiprydem (grupa pochodnych neonikotynoidów) czy flonikamid (karboksamidy), jednak nie wszystkie można stosować jesienią.

Kluczowy jest moment zabiegu opryskiwania; trzeba wykonać go w czasie nalotów, bowiem po stwierdzeniu istnienia kolonii na skuteczne działanie jest już za późno. Ważne też, aby trzymać rękę na pulsie, bowiem możemy mieć do czynienia nawet z kilkoma nalotami.

Jedną z przenoszonych przez mszyce chorób jest żółta karłowatość jęczmienia występująca poza jęczmieniem także w innych gatunkach zbóż. Objawy obserwuje się najczęściej dopiero na wiosnę: m.in. zahamowanie wzrostu i żółte (u jęczmienia) lub purpurowe (w pszenicy) przebarwienia liści. Mszyce oprócz BYDV – wirusa żółtej karłowatości jęczmienia i karłowatość pszenicy mogą także roznosić inne wirusy wywołujące choroby u roślin, np. mozaikę jęczmienia, czy odglebową mozaikę zbóż.

Baner SDF
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.