fbpx
Strona głównaPrawo i finanseNa wzrost płatności dobrostanowych trzeba będzie jeszcze poczekać

Na wzrost płatności dobrostanowych trzeba będzie jeszcze poczekać

Samorząd rolniczy uważa, że wobec rosnących kosztów hodowli zwierząt i jej nieopłacalności, należy podnieść dopłaty dobrostanowe, co częściowo by zrekompensowało rosnące koszty. Zdaniem izb rolniczych wzrost płatności dobrostanowych może powstrzymać negatywny trend odchodzenia gospodarstw od produkcji zwierzęcej.

Resort rolnictwa odpowiada , ze w 2022 roku nie są planowane zmiany w wysokości stawek płatności dobrostanowych w odniesieniu do bydła, świń i owiec. Natomiast w odniesieniu do nowej perspektywy finansowej, tj. w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR 2023-2027) planuje się  względem obecnie wspieranych grup zwierząt zwiększenie stawki płatności dla świń.

Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, propozycja zawarta w III projekcie PS WPR 2023-2027 wychodzi naprzeciw zgłaszanym postulatom oraz uwzględnia trudną sytuację w sektorze trzody chlewnej.

Dowiedzieliśmy się, że w  PS WPR 2023-2027proponuje się, aby stawka płatności dla loch wynosiła 335 zł/lochę (dotychczas było to 301 zł/lochę), a dla tuczników – 30 zł/tucznika (dotychczasowa stawka płatności wynosiła 24 zł/tucznika).

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.