Na unijnych giełdach stabilnie

Koniec ubiegłego tygodnia nie przyniósł znacznych spadków notowań zbóż na unijnych lub światowym giełdach.

Wahania cen były niewielkie i w niektórych przypadkach w skali tygodnia odnotowano nawet nieznaczne wzrosty. Wydaje się, że rynek oczekiwał na pojawienie się najnowszych prognoz – zwłaszcza dotyczy to rynku unijnego. I tak, pod koniec zeszłego tygodnia pszenica na Matif w najbliższym kontrakcie (listopadowy) była o 0,3% droższa niż przed tygodniem – 188,3 EUR/ tonę; zaś notowania kukurydzy w kontrakcie sierpniowym obniżyły się o zaledwie 0,1% do 176 EUR/tonę.

Z kolei na CBoT koniec zeszłego tygodnia przyniósł niewielkie zwyżki. Pszenica w najbliższym kontrakcie kosztowała 218,1 USD/ tonę, tj. o 1,4% więcej niż przed tygodniem, a kukurydza – 177,4 USD/ tonę, tj. o 1,5% powyżej notowań z końca poprzedniego tygodnia.

Ukazały się najnowsze prognozy zbiorów zbóż w UE. Według Coceral, tegoroczna produkcja zbożowa wzrośnie do 302 mln ton wobec blisko 301 mln ton rok temu. Natomiast Strategie Grains podało prognozę w wysokości 300,7 mln ton. Optymistyczne prognozy powinny znaleźć już wkrótce odzwierciedlenie w pogłębieniu się zniżkowej tendencji cen zbóż. Wpływać na to będzie poza tym coraz większa dostępność ziarna wraz z postępującymi żniwami na półkuli północnej oraz zaostrzającą się konkurencja wśród eksporterów o dostawy na kluczowe rynki zbytu.
 
(Źródło: FAMMU/ FAPA)