Na samosiewy rzepaku w buraku cukrowym

Do grupy chwastów – trudnych w zwalczaniu, które zasiedlają plantacje buraka należą rdesty oraz samosiewy rzepaku. Problem występowania samosiewów rzepaku stale się nasila, pomimo prawidłowego zmianowania lub nawet całkowitej rezygnacji z upraw rzepaku na polach przeznaczonych pod uprawę buraków cukrowych. Nasiona rzepaku, osypane podczas zbiorów, jeszcze przez 5 lat zachowują zdolność kiełkowania.

Rozwiązaniem, które poleca plantatorom firma DuPont jest wybór odpowiedniego programu herbicydowego. Od wielu lat firma prowadzi badania w warunkach doświadczeń polowych i na ich podstawie opracowuje programy, które uwzględniają rodzaj i poziom zachwaszczenia, przebieg wegetacji wiosennej i letniej, a także ekonomiczne możliwości danego gospodarstwa. Kluczowym składnikiem tych programów jest herbicyd Safari® 50WG.
Herbicyd pobierany jest głównie przez liście i szybko przemieszcza się w roślinie. Po kilku dniach zauważalne są przejaśnienia, żółknięcie, brązowienie oraz obumieranie chwastów. Jak przekonuje producent, preparat jest jedynym, które skutecznie zwalcza samosiewy rzepaku w warunkach suszy. Spektrum zwalczanych chwastów jest szerokie: rumianowate, bodziszki, psianka czarna, chaber bławatek czy blekot pospolity. Herbicyd zaliczany jest też do grupy preparatów najlepiej zwalczających przytulię czepną i rdesty.

Safari jest doskonałym składnikiem mieszanin zbiornikowych. Polecane przez DuPont programy to:
1. Safari® 50WG (30 g/ha) + Kemifam Super Koncentrat® (05-0,75 l/ha) + Trend® 90 EC (0,05%)
2. Safari® 50WG (30 g/ha) + Betanal® 160 EC (1,0-1,5 l/ha) + Trend® 90 EC (0,05%)
3. Safari® 50WG (30 g/ha) + Betanal Elite® 274 EC (1,0 l/ha) + Trend® 90 EC (0,05%)

Drugi składnik programu ochrony plantacji buraków stanowi Venzar® 80 WP – zwalczający złocień polny. Od 2009 roku firma wprowadziła na rynek wygodniejszą formulację środka Venzar® 500 SC.
Do każdego z tych rozwiązań można dodać Venzar® 80 WP w dawce 0,5 kg/ha lub Venzar® 500 SC w dawce 0,5 l/ha, najlepiej do ostatniego zabiegu w programie ochrony buraka cukrowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności