fbpx

Na rynku brakuje towaru, a to hamuje spadki cen. Ceny zbóż 14.06.2024

Kończący się właśnie tydzień przynosi uspokojenie na rynku i stabilizację cen zbóż i rzepaku. To o tyle dobra wiadomość, że spadki z początku tygodnia nie są na razie kontynuowane. Jak zatem wyglądają ceny na krajowym rynku na 14.06.2024 r.?

Na krajowym rynku zbóż i oleistych nastąpiło wyhamowanie tendencji spadkowych, jakie oglądaliśmy na początku tygodnia. Ceny w znakomitej większości analizowanych skupów zostały utrzymane lub tylko nieznacznie spadły.

Samasz loteria - baner

Warto również zauważyć, że część skupujących obecny czas jaki pozostał do żniw wykorzystuje na konserwację i przygotowanie magazynów na nowe zbiory, przez co skup jest dodatkowo ograniczony. Jednakże, jak przyznają sami skupujący, w wielu przypadkach nie ma już czego skupować, ponieważ mniejsi producenci wyzbyli się towaru, a duzi wypuszczają go na rynek tylko małymi partiami, co nie pozwala na zbyt duże spadki cen.

Wszystko to powoduje, że na chwilę obecną za pszenicę konsumpcyjną o zawartości białka 14 proc. w portach można otrzymać maksymalnie 1060 zł za tonę. Jednakże ceny minimalne w głębi kraju są sporo niższe i zaczynają się od cen na poziomie 760 zł/t. Jak zawsze najdrożej jest na północy i północnym-zachodzie kraju, a najtaniej na południowym-wschodzie. Niższa jest oczywiście cena pszenicy paszowej, za którą skupujący oferują ceny na poziomie od 570 zł/t, a maksymalnie nie dostaniemy więcej jak 840 zł za tonę.

Ustabilizowały się również ceny jęczmienia i w przypadku jęczmienia konsumpcyjnego stawki zaczynają się od 540 zł/t, a ceny maksymalne dochodzą do 820 zł/t. Z kolei za jęczmień paszowy maksymalną ceną jest obecnie 780 zł/t, a minimalnie można dostać 530 zł/t. Nieco niżej jest od jęczmienia paszowego wyceniane pszenżyto i stawki rozpoczynają się od 500 do maksymalnie 740 zł/t.

W przypadku żyta także ceny nie uległy zmianom i żyto paszowe minimalnie kosztuje 430 zł/t, a maksymalnie można otrzymać  650 zł/t. Trochę lepiej jest w przypadku żyta konsumpcyjnego, za które można dostać maksymalnie 670 zł, a ceną minimalną jest 480 zł/t. Nieznacznie wzrosła natomiast cena rzepaku i obecnie maksymalną stawką jest 2010 zł/t, a minimalnie skupujący płacą 1800 zł/t.

Minimalne spadki notuje natomiast kukurydza i maksymalnie można dostać nie więcej jak 880 zł/t, a minimalnie jest to poziom 690 zł/t. Ceny utrzymał za to owies i maksymalnie skupujący są skłonni zapłacić 970 zł za zboże o najlepszych parametrach gęstości, a minimalnie za słabsze parametry jest to poziom 670 zł za tonę.

Baner Bayer Roundup
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.