Na raty i bez dodatkowych kosztów

W związku z trudna sytuacją na rynkach rolnych oraz wypłatą w późniejszym niż dotychczas terminie dopłat bezpośrednich Dolnośląska Izba Rolnicza wnioskuje do Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych o stworzenie możliwości, by dzierżawcy gruntów rolnych oraz osoby, które wykupiły grunty w latach poprzednich z rozłożeniem płatności na raty, miały możliwość zapłaty tych należności w terminie do 15 lipca 2016 roku bez dodatkowych kosztów.

Sytuacja na rynku mleka, mięsa wieprzowego a również zbóż uległa drastycznemu pogorszeniu. W ciągu ostatnich kilku lat czynsze dzierżawne w ANR bez racjonalnego uzasadnienia znacząco wzrosły. Ponadto na terenie naszego województwa wielu rolników wykupiło grunty od ANR z rozłożeniem płatności na raty. W obecnej sytuacji, gdy do gospodarstw nie trafiają dopłaty bezpośrednie konieczne wydaję stworzenie możliwości przesunięcia terminu płatności drugiej raty czynszu dzierżawnego za 2015 rok do dnia 15 lipca 2016 roku. Agencja powinna też stworzyć możliwość by na wniosek rolnika odraczać do końca sierpnia 2016 roku płatność rat z tytułu wykupu gruntów, a nawet rozważyć możliwość dodatkowego rozterminowania płatności rozłożonych na raty na okres do 30 lat – informuje DIR.

W ocenie samorządu rolniczego drastycznie wysokie ceny za grunty rolne, jakie w przetargach osiągano w latach 2013- 2015, stwarzają ryzyko braku możliwości obsługi rat i zwrotu gruntów zakupionych w nieracjonalnie wysokich cenach do zasobu Agencji Nieruchomości Rolnych. Spotykamy się z sytuacjami gdzie roczna rata z tytułu wykupu za jeden hektar przekracza dwu a nawet trzykrotnie uzyskiwane przychody z tego hektara. Dlatego zdaniem DIR też ANR powinna działać wyprzedzająco i już obecnie stworzyć możliwość rozłożenia płatności na okres do 30 lat.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności