Na ratunek zapylaczom

Zmniejszająca się populacja pszczół to realny problem, z którym musimy sobie radzić. Okazuje się jednak, że stosowane przez rolników ŚOR wcale nie są najważniejszym winowajcą tego stanu rzeczy. Wprost przeciwnie.

O tym, jak ważne są zapylacze, mówi się wszem i wobec. W końcu to one pośrednio lub bezpośrednio wpływają na produkcję rolniczą na świecie. W związku z tym bardzo niepokojące są informacje o stałym zmniejszaniu się populacji pszczół i innych zapylaczy na świecie. Podejmowanych jest wiele prób powstrzymania tego zjawiska – wiele instytucji, organizacji, czy firm prowadzi akcje informacyjne i prewencyjne.

Bardzo ważne jednak przy zwalczaniu problemu jest określenie jego przyczyny i dopiero potem próba szukania rozwiązania. Dlatego też Friends of the Earth wspólnie z Commonwealth Human Ecology Council przygotowali raport dotyczący przyczyn spadku populacji zapylaczy (w tym pszczół).

Okazuje się, że do głównych przyczyn zmniejszenia się liczebności populacji zapylaczy zaliczono utratę naturalnych siedlisk, zmiany klimatyczne, patogeny oraz polowania na zwierzęta z łańcucha troficznego. I są to główne przyczyny, a nie stosowane w rolnictwie środki ochrony roślin, jak wielu by mogło przypuszczać. Okazuje się bowiem, że autorzy nawet nie uwzględnili ŚOR na tej liście, ponieważ, jak zauważyli, jest wiele innych, ważniejszych czynników wpływających na zdrowie pszczół.

Renata Struzik, źródło: PSOR
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności