Na polach Radostowa

1 lipca w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian Karżniczka Zakładzie Doświadczalnym Oceny Odmian w Radostowie, spotkało się ponad 200 producentów z rejonu Pomorza i Żuław z pracownikami naukowymi UP Poznań oraz przedstawicielami firm P.P.H.U „BOGDAN” Piotr Bogdanowicz i DuPont a także firm towarzyszących.

Warsztaty polowe, poprzedzone wykładami o glebie, jako najważniejszym czynniku plonotwórczym oraz wpływie UGmax na wielkość i jakość plonu oraz zdrowotność roślin w uprawach pszenicy ozimej, ziemniaków, buraków cukrowych, kukurydzy, rzepaku ozimego i łąk (Karolina Frąckowiak-Pawlak, UP Poznań) i racjonalnym nawożeniu pól (dr Witold Szczepaniak, UP Poznań), były doskonałą okazją prezentacji wyników Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego prowadzonego w Radostowie. Na rozległych polach uprawnych Radostowa, można było porównać kilkadziesiąt odmian pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i rzepaku ozimego. 
Założenia i metodykę doświadczeń porejestrowych z pszenicą ozimą, pszenżytem ozimym i rzepakiem ozimym w sezonie 2012/13 zaprezentowała Mirosława Domańska, Dyrektor ZDOO w Radostowie. – Doświadczenia założone są w pięciu różnych punktach, reprezentujących różne rejony klimatyczno-glebowe województwa – informuje Mirosława Domańska. – A wybrane odmiany należą do różnych grup wartości technologicznej
64 odmiany rzepaku ozimego w doświadczeniach to ciekawy poligon doświadczalny. W obecnej fazie wegetacji (1 lipca) najbardziej zauważalne były różnice w stopniu dojrzałości roślin wynikające nie tyle z odmiany, co z gęstości siewu. Te rzadziej siane, z niższą jednostką siewną były mniej dojrzałe, bez zasychających dolnych liści i o bardziej zielonych łuszczynach. Ale do zbioru pozostało jeszcze trochę czasu, a wyniki tych doświadczeń będą dostępne po sezonie – w specjalnych wydawnictwach WPDOiR, ogólnodostępnych w formie drukowanej, jak i też on-line na stronach SDOO.
Spotkania na polu to również doskonała okazja, by podzielić się ciekawostkami czy też podpytać bardziej doświadczonych producentów i doradców. Tu nieocenioną pomocą służył Tomasz Trzmielewski z DuPont, który podkreślił, iż aspekty agrotechniki są jednym z głównych czynników racjonalnej ochrony roślin. Przedstawiciel DuPont zaprezentował też ofertę firmy w ochronie roślin uprawnych, w tym nowo zarejestrowany herbicyd SALSA, polecany do walki z samosiewami rzepaku w uprawach zbóż w technologii dwuzabiegowej. 
Ewa Grabowska
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności