Na konferencji w Jasionce

Konferencja „Rozwój obszarów wiejskich. Doświadczenia i perspektywy”, która odbyła się 16 marca br. w Jasionce, była okazją do wymiany poglądów na temat perspektyw rozwoju polskiej wsi. W dorocznym spotkaniu, organizowanym przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, wzięli udział eksperci, politycy, samorządowcy oraz przedstawiciele Unii Europejskiej.

Najważniejszym punktem spotkania była dyskusja dotycząca polityki rozwoju obszarów wiejskich w nowych realiach budżetowych. Uczestnicy konferencji zastanawiali się między innymi nad tym jak planowane cięcia budżetu Wspólnej Polityki Rolnej wpłyną na możliwości rozwojowe obszarów wiejskich oraz w jaki sposób można efektywniej wykorzystać, mniejsze w przyszłej perspektywie budżetowej, środki w ramach programów rozwoju obszarów wiejskich?
Komisarz Dacian Cioloş podkreślał determinację Komisji Europejskiej do wprowadzenia zmian we Wspólnej Polityce Rolnej, w tym chęć jej uproszczenia także w odniesieniu do II filara WPR. Zapowiedział między innymi brak zgody KE w przypadku przedstawiania przez poszczególne państwa członkowskie zbyt skomplikowanych programów rozwoju obszarów wiejskich (PROW). 
Dyskusja w trakcie konferencji wskazała na kilka istotnych problemów związanych z polityką rozwoju obszarów wiejskich. Uczestnicy podkreślali między innymi konieczność jak najszybszych decyzji w kwestii budżetu, gdyż uniemożliwia to przygotowanie PROW na lata 2014-2020 – mówi Marek Zagórski, Prezes Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. 
Dużo kontrowersji wzbudzała też kwestia ewentualnego przesunięcia ¼ środków z PROW na zwiększenie płatności bezpośrednich (I filar WPR), co zapowiedział minister Stanisław Kalemba.
Udział w spotkaniu wzięli m.in.: Dacian Cioloş (Komisarz ds. Rolnictwa UE), prof. Jerzy Buzek (Poseł do Parlamentu Europejskiego), Stanisław Kalemba (Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi), Leokadija Počikovska (Wiceminister Rolnictwa Litwy), Krzysztof Jurgiel (Przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa), Marek Sawicki (Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa) oraz Czesław Siekierski (Wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego) a także Artur Balazs i Adam Tański – byli ministrowie rolnictwa.
 
Konferencja, jak co roku towarzyszyła obchodom rocznicy śmierci Józefa Ślisza – działacza rolniczej Solidarności, wicemarszałka Senatu I i II kadencji. W trakcie konferencji Józef Ślisz został pośmiertnie uhonorowany odznaką – Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego.
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności