fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychNa giełdę Matif powróciły podwyżki

Na giełdę Matif powróciły podwyżki

Wtorek zakończył się podwyżkami na paryskim Matifie. Wzrosły ceny zarówno pszenicy i kukurydzy jak i rzepaku. Co prawda korekty w górę nie były imponujące, ale jednak były.

Cena pszenicy wzrosła wczoraj o prawie 1 proc., o 2,5 EUR/t do 281,75 EUR/t. Pozytywne nastroje wystąpiły też w Chicago, gdzie pszenica zdrożała o prawie 2 proc. O tym, czy to początek trendu zapewne przekonamy się w najbliższych dniach; najważniejszy czynnik wpływający na ceny cały czas się utrzymuje. Mowa oczywiście o rosyjskim eksporcie; wg Rosyjskiego Związku Zbożowego Rosja wyeksportowała od 1 do 22 stycznia 2,47 mln ton pszenicy, czyli prawie dwa razy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

– Eksport pszenicy z UE wyniósł 18,14 mln ton na dzień 22 stycznia i był o 6 proc. wyższy niż rok temu, a eksport jęczmienia był o 40 proc. niższy od wyniku okresowego ze stycznia 2021 r., który wyniósł 3,09 mln ton – informuje serwis Kaack.

Cena kukurydzy wzrosłą o 1 EUR/t do 273,25 EUR/t podążając za kursem pszenicy. W Chicago podwyżki były ograniczane przez informacje nt. opadów deszczu w Argentynie. Do 22 stycznia import kukurydzy do UE wyniósł 16,13 mln ton, czyli o 65 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Rzepak zdrożał o 3,75 EUR/t do 533 EUR/t, jednak w środę trudno spodziewać się kontynuacji podwyżek wobec spadków cen soi w USA i canoli w Kanadzie. dJak informuje serwis Kaack, do 22 stycznia unijny import rzepaku wyniósł 4,26 mln ton, czyli o 41 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Import soi spadł o 19 proc. do 6,08 mln ton, import śruty sojowej spadł do tej pory o 2,5 proc. do 8,95 mln ton.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.