Mrozy utrudniają handel hurtowy

Mrozy utrudniają handel hurtowy. Przy temperaturze poniżej -15oC zamiera handel hurtowy z samochodów – informuje Małgorzata Skoczewska, rzecznik prasowy Rynku Hurtowego w Broniszach pod Warszawą. Dostawcy krajowych owoców i warzyw starają się swoje produkty sprzedawać w halach lub skorzystać z usług handlowców, którzy mają wynajęty boks. Styczeń od lat jest tym miesiącem, w którym handel owocami i warzywami jest najmniejszy.

Tak silne mrozy powodują wzrost cen od kilku do kilkunastu groszy w ofercie hurtowej. W porównaniu z cenami ze stycznia 2009 r. daje się zauważyć wzrost cen od 15 do 33%. Wzrost cen ograniczony jest jednak przez zmniejszony popyt. Wiele sklepów bazarkowych wstrzymało handel ze względu na bardzo niskie temperatury, stąd mniej kupujących na Rynku Hurtowym w Broniszach. Większość odmian jabłek pochodzi już z przechowalni z kontrolowaną atmosferą, co zdecydowanie wpływa na ceny, bowiem jakość jabłek jest wysoka.

W porównaniu z cenami sprzed Świat Bożego Narodzenia cytryny w ofercie Rynku Hurtowego w Broniszach zdrożały o 25 groszy na kilogramie. Tanie natomiast są banany, ceny o 17% niższe niż przed rokiem. Tańsze są także mandarynki, a pomarańcze jak na razie notują taką samą cenę jak rok temu. Istotny wpływ na poziom cen towarów z importu może mieć cena euro. W styczniu kurs średni euro w zasadzie oscylował wokół ceny 4,05 zł, podczas gdy w połowie stycznia 2009 r. średni kurs euro wyniósł 4,22 zł i systematycznie rósł, aby na początku lutego przekroczyć 4,5 zł za 1 euro.

Droższe są ziemniaki, których produkcja w 2009 roku była niższa prawie 12% w porównaniu z 2008 rokiem. Zebraliśmy nieznacznie powyżej 9 mln ton. Ziemniaki źle się przechowują, bo w czerwcu w okresie wegetacji było zbyt mokro, co teraz powoduje znaczne straty w przechowywanych bulwach. Droga jest pietruszka i kapusta biała. Dużo taniej natomiast sprzedawana jest marchew, ponad 30% staniało to warzywo w porównaniu do stycznia 2009 roku. Marchwi zebraliśmy w 2009 roku 913 tys. ton, prawie 12% więcej niż w 2008 roku.
Pojawiły się już pierwsze dostawy krajowych ogórków spod osłon. Teraz te warzywa dostarcza już trzech producentów. Ceny w ciągu tygodnia z 25 zł/kg spadły do 17 zł/kg.