reklama
baner KUHN
reklama
Baner Yara
reklama
Baner Agroecopower
reklama
baner BASF
reklama

MRiRW: rezygnacja ze wspierania upraw malin jest konieczna

Przyjęty przez Sejm w dniu 21 października 2016 r. projekt ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego przewiduje odejście od wspierania upraw malin w ramach wsparcia związanego z produkcją.

reklama
Baner Osadkowski
reklama
baner stihl

Dotychczas w ramach jednego instrumentu (płatności do owoców miękkich) realizowane było wsparcie do upraw malin i do upraw truskawek. Z analiz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika jednak, że niska dochodowość i niepewność warunków rynkowych cechuje obecnie wyłącznie sektor truskawek, natomiast w sektorze malin nastąpiła wyraźna poprawa opłacalności. Ponadto dane GUS wskazują, że powierzchnia i produkcja malin od 2012 r. ustabilizowała się na bardzo wysokim poziomie, co zapewniło Polsce pozycję światowego lidera w eksporcie malin mrożonych. Z szacunków IERiGŻ wynika, że płatność związana z produkcją stanowi zaledwie 2% wartości produkcji malin.

– Mając na względzie te nowe uwarunkowania rynkowe, rezygnacja ze wspierania upraw malin jest konieczna dla zapewnienia zgodności stosowanych instrumentów wsparcia związanego z produkcją z przepisami unijnymi. Zgodnie bowiem z art. 52 ust. 3 rozporządzenia nr 1307/2013, wsparcie związane z produkcją można przyznawać jedynie tym sektorom produkcji rolnej, które znajdują się w trudnej sytuacji, a stosownie do art. 52 ust. 5 ww. rozporządzenia, wsparcie związane z produkcją można przyznawać jedynie w zakresie, który jest niezbędny, aby zapewnić zachętę do utrzymania aktualnych poziomów produkcji w danych sektorach (a nie powodowanie ich wzrostu) – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

reklama
Baner Sumiagro
reklama
Baner Corner
reklama
baner kioti

Należy przy tym podkreślić, że Komisja Europejska prowadzi kontrolę rozliczeń środków wsparcia związanego z produkcją i w ramach tej procedury zgłosiła zastrzeżenia do niektórych instrumentów wsparcia stosowanych w Polsce, w tym do płatności w sektorze owoców miękkich. Ograniczenie zakresu wsparcia w tym sektorze jest zatem nie tylko reakcją na nowe uwarunkowania rynkowe, lecz również stanowi odpowiedź na uwagi Komisji Europejskiej, zmniejszając ryzyko konieczności zwrotu przyznanej pomocy.

reklama
baner bayer
reklama
Baner Samasz
reklama
baner MChale

– Niezależnie od tego należy podkreślić, że rolnicy nadal będą otrzymywali do upraw malin wszystkie inne formy pomocy realizowanej w ramach systemu wsparcia bezpośredniego (w szczególności jednolitą płatność obszarową, płatność za zazielenienie, płatność redystrybucyjną), o ile będą spełnione warunki przyznania danej płatności – dodaje resort rolnictwa.

Źródło: MRiRW

reklama
baner MChale
reklama
reklama
baner agrosimex
reklama
baner mandam

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI