fbpx

MRiRW informuje

W resorcie rolnictwa opracowany został projekt rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wysokości czynszu dzierżawnego w umowach dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Obecnie znajduje się on w trakcie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Jak udało się nam ustalić termin zgłaszania uwag oraz przedstawienia opinii upływa 11 lipca 2016 r.

Ze względu na specyfikę produkcji rolnej (cykliczność produkcji, zależność od pór roku, jakość gleby, uwarunkowania klimatyczne itp.) treść stosunku dzierżawy nieruchomości rolnych wymaga szczególnego uregulowania. Jednym z istotnych elementów treści stosunku dzierżawy jest wysokość czynszu. Dotyczy to także czynszu dzierżawnego nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. W związku z tym projektowane rozporządzenie określi sposób ustalania wysokości czynszu dzierżawnego, w zależności od potencjału produkcyjnego przedmiotu dzierżawy, w szczególności w zależności od rodzaju i klasy gruntów oraz miejsca ich położenia, wartości księgowej budynków i budowli, charakteru możliwej do prowadzenia działalności gospodarczej.

– Rozwiązanie jest korzystne dla rolników, ponieważ to charakter wydzierżawianej nieruchomości, w tym możliwy sposób jej zagospodarowania oraz jej potencjał produkcyjny, będzie determinował wysokość czynszu. Ponadto zasady określone w projektowanym rozporządzeniu będą dotyczyły wszystkich podmiotów dzierżawiących nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, w szczególności rolników indywidualnych, a nie tak jak dotychczas jedynie spółek, które zawarły umowy dzierżawy w trybie bezprzetargowym – informuje MRiRW.

Źródło: MRiRW

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.