reklama
baner KUHN
reklama
Baner Yara
reklama
Baner Agroecopower
reklama
baner BASF
reklama

Możliwe cła negatywnie odbijają się na handlu na Matif i CBoT

Wczorajszy handel, szczególnie w przypadku rzepaku i soi znalazł się pod presją wprowadzenia ceł o których cały czas mówi prezydent Trump. Traciła, ale wyraźnie mniej od oleistych także pszenica.

reklama
Baner Osadkowski
reklama
baner stihl

Rzepak na giełdzie Matif w poniedziałek ponownie spadł i ceny osiągnęły najniższy poziom od trzech tygodni. W przypadku kontraktu majowego cena spadła o 7 EUR i osiągnęła poziom 516,75 EUR/t. Z kolei cena marcowego kontraktu na soję na CBoT straciła 10,75 centa spadając do poziomu 1045 centów/buszel. Nie inaczej było również z kanadyjskim rzepakiem, który stracił 8 CAD i zamknął się na poziomie 630,70 CAD/t.

Zapowiedzi ceł jako broń handlowa

Rynkowi gracze cały czas obawiają się wpływu ceł, które prezydent USA Donald Trump może nałożyć na ważnych partnerów handlowych, takich jak Chiny, Meksyk i Kanada. Widać to mocno chociażby po kanadyjskim rzepaku, co przekłada się wyraźnie na ceny tego gatunku notowanego na giełdzie Matif.

reklama
Baner Corner
reklama
baner kioti

Swoją cegiełkę do spadków cen dokładają również ogłoszone w ubiegłym tygodniu przez Argentynę obniżki ceł eksportowych na soję i pszenicę. Z kolei jeśli chodzi o ważny dla rynku nasion oleistych rynek oleju palmowego, to jego notowania w Malezji w dniu wczorajszym zamknęły się na prawie niezmienionym poziomie do czego przyczyniły się spadające szacunki produkcji w Malezji w styczniu, co zapobiegło większym stratom.

reklama
Baner Sumiagro
reklama
baner bayer
reklama
Baner Samasz
reklama
baner MChale

Brak eksportu spycha w dół ceny pszenicy na Matif

Ceny pszenicy na giełdzie Matif spadły w poniedziałek do najniższego poziomu od prawie dwóch miesięcy i kontrakt marcowy stracił 1,25 EUR zamykając się na poziomie 224,75 EUR/t,  czyli najniżej od 4 grudnia 2024 r. Spadki widoczne były również w USA, gdzie ceny marcowego kontraktu na pszenicę spadły o 8,5 cent do poziomu 535,5 centów/buszel.

Silne euro i słaby popyt eksportowy we Francji odbija się na cenach europejskiej pszenicy. Dostawy na ważne w ostatnich latach rynki eksportowe Algierii i Chin całkowicie się załamały, a eksport do Maroka nie jest w stanie zrekompensować strat, gdyż tam również Rosja zwiększa udział w rynku.

Firma konsultingowa SovEcon spodziewa się, że eksport rosyjskiej pszenicy w styczniu wyniesie 2,1 mln ton, co zwiększa prognozę z 20 stycznia o 100 tys. ton. Jednak w porównaniu do 3,4 mln ton w grudniu i 3,6 mln ton w styczniu 2024 r. spadek jest nadal znaczny.

Źródło: SovEcon, Kaack

reklama
baner MChale
reklama
reklama
baner agrosimex
reklama
baner mandam
1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI