fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychMorawiecki: Polska wesprze eksport ukraińskiego zboża przez swoje terytorium

Morawiecki: Polska wesprze eksport ukraińskiego zboża przez swoje terytorium

Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w Kijowie w konferencji międzynarodowej “Grain from Ukraine – bravery feeds planet”. Podczas wydarzenia zadeklarował pomoc w eksporcie ukraińskiego zboża przez polskie terytorium i z udziałem polskich portów.

– Brutalna blokada możliwości eksportowych z Ukrainy spowodowała, że przygotowujemy nowe (transportowe – red.) “linie solidarności” i nowe przejścia graniczne pomiędzy Polską i Ukrainą, by umożliwić eksport i tranzyt przez Polskę do naszych portów nad Morzem Bałtyckim – stwierdził w Kijowie Mateusz Morawiecki cytowany przez polskieradio24.pl.

Morawiecki zapowiedział także rozbudowę infrastruktury granicznej pomiędzy Polską a Ukrainą także dla celów handlowych. Premier poinformował, że już poświęcane są na to “znaczące kwoty”.

Zdaniem rolników i wielu organizacji rolniczych pomoc Ukrainie nie jest jednak dobrze skoordynowana; ostatnio niektóre magazyny i wytwórnie pasz na południu kraju “zapchane” ukraińską kukurydzą wstrzymały skup ziarna. Ukraińskie zboża i rzepak (które ze względu na obowiązujące przepisy dotyczące chociażby środków ochrony roślin można wyprodukować taniej) w dużej mierze trafiają na krajowy rynek i powodują znaczące spadki cen.

4 KOMENTARZE

  1. Jak można kosztem rodaków rolników pomagać zachodnim koncernom które w większości siedzą na ukraińskich polach i pchają swe kiepskiej jakości zboże gdzie się da. Po której stronie jest ten premier.

  2. No tak wesprzeć ukraińskie rolnictwo i dojechać rodzime część rolników już nie może sprzedać plonów bo skupy i porty z Ukrainy za pół ceny ciągną. Nie dość że nawozy były drogie to teraz cenę za ziarno zaniżyli mocno. Żadnych kontroli na granicy żadnych ceł i opłat wolną amerykanka. Całe wywrotki plandeki z bigbag ziarna gdyby się dało to i cysternami by wozili

  3. Super. I lwia część zostanie u nas. Spadnie cena, rentowność, jakąkolwiek opłacalność. Ukraiński ziarno bez badan, z pozostałościami pestycydów, które w Europie są niedopuszczone. KONSUMENCIE, sprowadza Ci truciznę do kraju. Reaguj!

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.