Monsanto stawia na nie-GMO

Zarząd firmy Monsanto oświadczył w dniu 26 sierpnia br., że zawiesza starania o ekspansję produkcji GMO w Europie, ale zmierza skupić się na sprzedaży nasion konwencjonalnych oraz herbicydu Roundup.

W lipcu br. koncern zapowiedział, że wycofa wszystkie oczekujące wnioski o pozwolenie na uprawę nowych odmian genetycznie zmodyfikowanych roślin na terenie UE, ponieważ nie widzi perspektyw handlowych tego typu inwestycji w Unii, gdzie 9 państw zakazało uprawy legalnej w Europie kukurydzy GMO MON810. Firma rozpoczęła wycofywanie 4 zgłoszeń odmian GMO do uprawy: MON89034, NK603XMON810, MON89034x NK603, MON89034XMON88017. Monsanto zwiększył udział w rynku we Francji, Niemczech i Włoszech. Firma nie wycofuje się z przedłużenia zezwolenia na uprawę MON810 oraz wspierania importu pasz GMO do Unii. W 2012 roku niemiecka firma biotechnologiczna BASF wstrzymała dalsze prace nad zmodyfikowanymi genetycznie odmianami roślin uprawnych w EU i przeniosła działalność do USA. Naukowcy widzą ogromny potencjał w rozwoju nasiennictwa nie GMO w kontroli zachwaszczenia oraz chorób roślin. Monsanto zamierza do 2020 roku skomercjalizować technologię „BioDirect”, która przez zakłócenie działania genów poprzez RNA, jest używana w wypadku roślin konwencjonalnych do kontroli populacji insektów.
(Na podst. Agra Facts No 64-13)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności