Monier: Zabezpiecz dach przed kaprysami zimy

Prawidłowo wykonany przegląd dachu, to nie tylko sprawdzenie stanu w jakim są dachówki. Bardzo istotne jest również oczyszczenie wszystkich rynien. Warto również zastanowić nad zamontowaniem na dachu dodatkowych zabezpieczeń, czyli płotków przeciwśnieżnych. Śnieżna czapa na dachu wygląda zimą bardzo malowniczo, ale zsuwający się z dachu śnieg może stanowić spore zagrożenie…

Przegląd dachu
Eksperci Braas i RuppCeramika zalecają regularne przeprowadzanie przeglądów dachowych. Dach domu powinien być trwały i wytrzymały, na tyle, aby móc oprzeć się silnemu wiatrowi i nie uginać się pod śniegiem, a takze – powinien być szczelny.
Należy sprawdzić stan połaci, okolice komina, kominków wentylacyjnych, okien połaciowych i innych załamań dachu. Nawet najmniejsze pęknięcia iuszkodzenia, mogą przepuszczać wilgoć. Wszystkie obróbki blacharskie powinny zostać zabezpieczone i uszczelnione. Przegląd powinien zakończyć się oczyszczeniem dachu z zamarzniętych liści, mchu i innych śmieci, które utrudniaja odpływ wody do rynien.

Z deszczu pod rynnę…
Rynny powinny zostać dokładnie oczyszczone z zalegających w nich śmieci. Jeśli o to nie zadbamy, jesienią powstanie z nich niebezpieczne błoto, które zimą może zamarznąć. Zbierający się wewnątrz rynny lód może doprowadzić nawet do jej pęknięcia. Poza tym, takie zapory” uniemożliwiają odpływ topniejącemu śniegowi. Woda, nie znajdując normalnego ujścia, ścieka po dachu i ścianach budynku, tworząc brzydkie zacieki. W przypadku koszy dachowych, czyli konstrukcyjnych załamań dachu, zatkane rynny mogą doprowadzić do wylania się wody poza boczne krawędzie kosza. Stąd mamy już tylko jeden krok do przeciekającego dachu oraz kosztownej i czasochłonnej renowacji. Pamiętajmy, że należy dokładnie sprawdzić, nie tylko same rynny, ale też stan ich zamocowań.

Śnieżna lawina
Śnieg na dachu to nie tylko groźba uszkodzenia połaci czy zniszczenia całej konstrukcji. Nawisy śnieżne i sople stanowią zagrożenie dla przechodzących pod nimi ludźmi. Dlatego powinny być systematycznie usuwane. Idealnym sposobem zabezpieczającym przed osuwającym się śniegiem są drabinki i płotki przeciwśnieżne. Rozdrabniają one masę śnieżną, dzięki czemu nie spada ona na ziemię w postaci ciężkiej bryły. Płotki chronią również rynny i obróbki blacharskie, przed ciężarem zsuwającego się śniegu. Braas i RuppCeramika w swojej ofercie posiada przeciwśnieżne płotki dopasowane do barwy i kształtu wybranego modelu dachówki.

Na stronie www.superdekarz.pl znaleźć można spis rekomendowanych dekarzy z całej Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności