fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychMołdawia nie ograniczy importu zbóż z Ukrainy, jednak chce zabezpieczyć interesy rolników....

Mołdawia nie ograniczy importu zbóż z Ukrainy, jednak chce zabezpieczyć interesy rolników. Jak?

Mołdawia nie ograniczy importu zbóż z Ukrainy, wprowadzi natomiast mechanizmy zabezpieczające interesy rolników – taką decyzję podjął rząd Mołdawii w środę 10 maja. 

Informację podał portal wgospodarce.pl. Czytamy w niej, że środę późnym wieczorem minister rolnictwa i przemysłu spożywczego i jednocześnie wicepremier rządu Mołdawii Vladimir Bolea przekazał decyzję rządu o rezygnacji z zamiaru ograniczenia importu ukraińskich zbóż. 

Ministerstwa Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego Republiki Mołdawii podało w dzisiejszym (11 maja 2023 r.) komunikacie, że decyzję tę podjęto po rozmowach z rolnikami. Najwyraźniej jednak nie wszystkie organizacje rolnicze zgodziły się na to – rolnicy ze stowarzyszenia Forța Fermierilor chcą wstrzymania importu zbóż, o czym informujemy dziś w artykule Mołdawscy rolnicy żądają zakazu importu zbóż z Ukrainy”. 

Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa Mołdawii, wicepremier Władimir Bolea zadeklarował, że rząd koncentruje się na rozwiązywaniu problemów ekonomicznych rolników, wymieniając działania, które zostaną podjęte w tym zakresie. 

– Uzgodniliśmy, że będziemy monitorować import zboża z Ukrainy, aby zapobiec potencjalnej inwazji zboża. W ten sposób będziemy mogli interweniować, gdy przepływ znacznie wzrośnie. Podobny mechanizm opracowano w Rumunii. Jednocześnie opracujemy środki ekonomiczne, które obniżą koszty produkcji. Postanowiono, że przy pierwszej korekcie budżetu uzupełnimy fundusz AIPA o 100 milionów lei. Pieniądze zostaną przeznaczone na dofinansowanie akcyzy na olej napędowy, co pozwoli rolnikom na ograniczenie wydatków, jakie mieli zeszłej jesieni. Jednocześnie opracujemy program dofinansowania kosztów nawozów stosowanych przy zasiewach gruntów rolnych jesienią 2022 roku – powiedział minister Bolea cytowany w komunikacie Ministerstwa Rolnictwa Mołdawii. 

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.