fbpx
Strona głównaPrawo i finanseModernizacja gospodarstw w nowym wydaniu w WPR 2023-2027. Kwoty i warunki wsparcia

Modernizacja gospodarstw w nowym wydaniu w WPR 2023-2027. Kwoty i warunki wsparcia

W nowym rozdaniu WPR na lata 2023-2027 pojawi się działanie pod nazwą Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność, odpowiadające niejako znanemu z poprzedniego PROW działaniu pod nazwą Modernizacja gospodarstw rolnych. 

Działanie to będzie podzielone na 4 obszary. I tak w obszarze A znajdą się operacje dotyczące produkcji zwierzęcej polegające na stosowaniu rozwiązań rolnictwa precyzyjnego w budynkach lub budowlach służących do produkcji zwierzęcej.

Obszar B dotyczył będzie produkcji ekologicznej w gospodarstwach prowadzących taką produkcję, a obszar C obejmował będzie operacje dotyczące produkcji rolnej w gospodarstwie polegające na zwiększeniu dochodowości poprzez bezpieczne dla konsumenta i efektywne przedłużanie trwałości produktów, przechowalnictwo lub przygotowanie do sprzedaży.

Najpopularniejszym obszarem, podobnie jak w poprzednim PROW, może być natomiast obszar D, który obejmował będzie operacje dotyczące produkcji roślinnej polegające na zakupie lub leasingu maszyn do zbioru.

Beneficjentami będą mogli być rolnik lub grupa rolników, a wielkość ekonomiczna gospodarstwa będzie się musiała zawierać w przedziale od 25 do 250 tys. euro. Ponadto trzeba będzie wykazać odpowiedni przychód ze sprzedaży w związku z prowadzoną działalnością, czyli co najmniej 75 tys. zł w obszarach A,C i D oraz 45 tys. zł w obszarze B.

Pomoc dotyczyć ma inwestycji, której realizacja doprowadzi do wzrostu wartości dodanej brutto w gospodarstwie, w szczególności w wyniku racjonalizacji technologii produkcji lub wprowadzenia innowacji, zmiany profilu produkcji, poprawy jakości lub zwiększenia wartości dodanej produktu, co najmniej o 10 proc. w odniesieniu do roku bazowego w okresie 5 lat od dnia przyznania pomocy.

W tym miejscu dochodzimy do wysokości dotacji, która w obszarze B w przypadku budowy budynków i budowli służących produkcji ekologicznej z wykorzystaniem nowoczesnych technologii zakładających wyłącznie bezuwięziowe utrzymanie zwierząt lub zapewnienie wybiegów lub pastwisk dla zwierząt, w tym z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań będzie wynosiła maksymalnie 1 mln zł. Taki sam zwrot będzie w obszarze C w przypadku budowy np. przechowalni.

W pozostałych obszarach maksymalna wysokość zwrotu będzie wynosić 300 tys. zł i co ważne w przypadku ubiegania się o pomoc w więcej niż jednym obszarze limity nie łączą się.

Jeśli zaś chodzi o procentową wysokość zwrotu to 65 proc. zwrotu kosztów operacji otrzymają rolnicy mający nie więcej niż 40 lat lub realizujący operację w gospodarstwie prowadzącym działalność ekologiczną. W pozostałych przypadkach wielkość procentowa będzie wynosić 45 proc.

6 KOMENTARZE

  1. Czyli jeśli korzystałem z modernizacji gospodarstw 2014/2020 wybrałem całą pulę pieniędzy to będę mógł również korzystać z tego dofinansowania?

  2. Dlaczego za mały? Wystarczy w e-wniosku tak dobrać uprawy aby wykazać odpowiedni poziom – następnie je zasiać i tyle już się łapiesz na modernizację 2023.

  3. I znów się nie zalapie. Jestem za duży na modernizację małych gospodarstw a za mały na modernizację. Czy celowo wyklucza się te gospodarstwa ?

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.