fbpx
Strona głównaPrawo i finanseNajnowsze informacjeModernizacja gospodarstw rolnych. Będą zmiany

Modernizacja gospodarstw rolnych. Będą zmiany

Do konsultacji społecznych został  skierowany projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Celem nowelizacji rozporządzenia jest wprowadzenie zmian będących konsekwencją zmiany w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, a także wprowadzonych uproszczeń dla podmiotów wnioskujących o wsparcie inwestycji ze środków PROW 2014–2020 oraz zmian będących konsekwencją aktualizacji ekspertyzy pn. „Wyznaczenie obszarów w różnym stopniu zagrożonych wystąpieniem suszy w Polsce na potrzeby wdrażania operacji typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020” oraz dodanie nowego obszaru wsparcia – zielona energia w gospodarstwie.

Najważniejsze rozwiązywane problemy:

– rozbieżność między treścią PROW 2014–2020 (zmiana na etapie oczekiwania na zatwierdzenie przez Komisję Europejską) a brzmieniem przepisów zmienianego rozporządzenia w zakresie kwoty pomocy na beneficjenta i na gospodarstwo określonej dla pewnych obszarów wsparcia;

– obecnie punkty za jedno z kryteriów wyboru w obszarze nawadniania w gospodarstwie (kryterium „suszowe”) nadawane są na podstawie ekspertyzy obejmującej przedział lat 2007–2018;

– brak możliwości złożenia niektórych dokumentów w ramach uzupełnienia braków we wniosku o przyznanie pomocy w obszarze nawadniania w gospodarstwie;

– brak wyodrębnionego, dedykowanego wsparcia na rzecz odnawialnych źródeł energii w gospodarstwie wraz z magazynami energii, pompami ciepła i systemami inteligentnego zarządzania w gospodarstwie.

Rekomendowane rozwiązania, w tym planowane narzędzia interwencji:

– Zmiana przepisu dotyczącego kwoty pomocy w określonych obszarach wsparcia.

– Zmiana przedziału lat na 2007–2021 na podstawie zaktualizowanej ekspertyzy przygotowanej przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy pn. „Wyznaczenie obszarów w różnym stopniu zagrożonych wystąpieniem suszy w Polsce na potrzeby wdrażania operacji „Modernizacja gospodarstw rolnych” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.

– Umożliwienie podmiotom ubiegającym się o wsparcie w obszarze nawadniania w gospodarstwie skompletowanie wszystkich wymaganych dokumentów również po złożeniu wniosku o przyznanie pomocy, najpóźniej do dnia upływu terminu na uzupełnienie braków.

– Rozszerzenie zakresu wsparcia o operacje w obszarze zielonej energii w gospodarstwie, w tym określenie warunków przyznania pomocy, kryteriów wyboru operacji do finansowania, kwoty pomocy, trybu jej przyznawania.

Zobacz także: 

Nowy taryfikator punktów karnych. Na co musi uważać operator ciągnika?

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.