fbpx

Modernizacja gospodarstw rolnych

Ponad 5200 rolników podpisało z ARiMR umowy o przyznaniu pomocy na modernizację gospodarstw rolnych. Agencja przyspieszyła tempo podpisywania umów – poifnormowało portal Wrp.pl biuro prasowe ARiMR. N

Do 29 stycznia br. ARiMR podpisała z ponad 5200 rolnikami umowy o przyznanie pomocy finansowej na modernizację gospodarstw rolnych. To zdecydowane przyspieszenie w porównaniu z wcześniejszym okresem wynika z tego, że po zrealizowaniu większości dopłat bezpośrednich za 2008 roku, zgodnie z decyzją kierownictwa ARiMR, zwiększyła się liczba pracowników weryfikujących wnioski i podpisujących umowy z rolnikami. Prezes Agencji Dariusz Wojtasik zobowiązał dyrektorów Oddziałów Regionalnych do wprowadzenia dwuzmianowego systemu pracy. Wszystkie te działania wprowadzone przez kierownictwo ARiMR mają na celu jak najszybsze podpisanie umów ze wszystkimi rolnikami, którzy złożyli wnioski pomoc pod koniec 2007 roku i zaczynają one przynosić efekty.

“Warto też dodać, że w listopadzie 2007 r. rolnicy złożyli ponad 18 tysięcy wniosków o przyznanie pomocy finansowej na modernizację gospodarstw, występując w sumie o dofinansowanie w wysokości 624,5 mln euro (2,36 mld zł). Oznaczało to, że wielu wnioskodawców odejdzie z kwitkiem”, bo w ubiegłym roku na wypłaty przewidziano kwotę tylko 360,2 mln euro (1,36 mld zł). Jednak Minister Rolnictwa Marek Sawicki, aby nie zwiększać niezadowolenia rolników, którzy złożyli wnioski i musieli tak długo czekać na ich rozpatrzenie, zdecydował o podwojeniu limitu środków na ten pierwszy nabór. Dzięki temu wszyscy chętni rolnicy, którzy złożyli prawidłowo wypełnione wnioski, mogą otrzymać pomoc o jaką wystąpili”” – powiedział rzecznik prasowy Agencji.

Obecnie wszystkie złożone wnioski są już po przeprowadzonej preselekcji, a prawie połowa z nich przeszła pełną kontrolę ich kompletności i zgodności z zasadami przyznawania pomocy określonymi w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa. Kontrolerzy sprawdzają m.in. czy wysokość pomocy, o którą ubiega się rolnik nie przekracza wyznaczonego limitu, a także oceniają wnioski pod kątem celowości ekonomiczno-technicznej.

Wielu umów nie zostało też jeszcze podpisanych z innego powodu. Od przyjęcia wniosków na wsparcie modernizacji gospodarstw minął rok i plany rolników mogły się zmienić Minister Rolnictwa Marek Sawicki specjalnym rozporządzeniem umożliwił od 30 września 2008 r. dokonywanie zmian w zakresie planu finansowego lub zestawienia rzeczowo-finansowego inwestycji, której dotyczył wniosek. Zmiany te nie mogą powodować zwiększenia kwoty pomocy określonej we wniosku. Zmian można dokonać do momentu podpisania umowy z ARiMR. Wprowadzanie takich zmian niestety jednak wydłuża czas zakończenia rozpatrywania wniosku i podpisania umowy o maksymalnie 4 miesiące.W związku z tym, że bardzo wielu rolników jest jeszcze zainteresowanych otrzymaniem wsparcia na “Modernizację gospodarstw rolnych” Ministerstwo Rolnictwa i ARiMR planują niebawem ogłoszenie kolejnego naboru wniosków na to “działanie”.

Przypominamy, że pomoc finansową z tego działania mogą otrzymać osoby fizyczne i osoby prawne prowadzące działalność rolniczą – posiadacze gospodarstwa rolnego lub nieruchomości służącej do prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej.Na działanie 121 “Modernizacja gospodarstw rolnych” przeznaczono w całym okresie programowania PROW 2007-2013 ponad 1,779 mld euro.

opr. MS/Wrp.pl

Bayer - baner
Advertisement
McHale - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×Mandam - baner corner