fbpx

Mocny cios Komisji Europejskiej w polską branżę drobiarską

Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie nakazujące znakowanie jaj na fermach, zamiast w pakowalniach. Rozporządzenie wchodzi w życie 8 listopada br. W ocenie ekspertów z branży drobiarskiej dla Polaków oznacza to automatyczną utratę wielu rynków eksportowych, zapaść w dostawach jaj na rynek oraz wzrost cen jaj i produktów z dodatkiem jaj.

Samasz loteria - baner

Koszty idące w miliony złotych

Obecnie jaja są znakowane w pakowalniach, gdzie dokonywane są nadruki wymagane przez odbiorcę – konieczność znakowania ich na fermach oznacza koszty idące w setki tysięcy, a nawet w miliony złotych. Wpłynie to na podniesienie cen jaj, ale też spowoduje też zapaść w dostawach jaj na rynek.

– Z pewnością tak się stanie. Jeśli to rozporządzenie wejdzie w życie w obecnej formie, to większość ferm nie będzie w stanie dostosować się do nowych standardów – mówi Paweł Podstawka, przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj w wywiadzie dla portalu wgospodarce.pl .

Utrata rynków eksportowych

Jest jeszcze jeden problem – poszczególne sieci handlowe czy eksporterzy wymagają różnych nadruków – np. Izrael w ogóle nie życzy sobie jakichkolwiek oznaczeń, natomiast część dużych detalistów chce, żeby dodatkowo na skorupce uwidoczniona była data zapakowywania czy nazwa sklepu.

Syngenta - baner corner

(Z tego powodu) W momencie narzucenia tych przepisów automatycznie tracimy część rynków eksportowych. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, że producent dostarcza towar z własnym weterynaryjnym numerem identyfikacyjnym do firmy pakującej, a ona, żeby móc wyeksportować te produkty, musi dodrukować na skorupkach jeszcze jedną dodatkową informację. Przecież to niedorzeczne – mówi Paweł Podstawka.

Ministerstwo Rolnictwa „bardziej papieskie od papieża”

Jak czytamy w wywiadzie, “rozporządzenie KE daje państwom członkowskim możliwość dopuszczenia do wyjątku od wprowadzonej zasady (…) i zezwolenia na znakowanie w pierwszym zakładzie pakowania, do którego jaja są dostarczane. Niestety, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie przewiduje ustanowienia takich przepisów.

– Problem polega na tym, że konsultacje są prowadzone przez resort rolnictwa z pozycji dominującej. Na zasadzie: wprowadźmy ten przepis, zobaczymy co się wydarzy i ewentualnie coś się zaradzi. Takie wyjątki są stosowane w pokrewnych branżach, np. w produkcji masy jajowej i przetwórstwa jaj. W innych krajach analogiczne wyłączenia funkcjonują z powodzeniem. U nas też mogłoby tak być, tylko musi być do tego wola, a tej brak – mówi cytowany przez wgospodarce.pl przewodniczący KFHDiPJ Paweł Podstawka.

Agromix baner gif

Baner Bayer Conviso one
Baner Danko Alegoria
Baner webinarium konopie
Baner agroshow

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.