fbpx

Mocno drożeje rzepak: Ceny zbóż 05.07.2024

Kończący się właśnie tydzień przynosi dalsze postępy w żniwach, szczególnie w zbiorach jęczmienia ozimego, który w części kraju zebrany jest już w dużym stopniu. Jednakże największe wzrosty cen dotyczą rzepaku, który jest dopiero na początku zbiorów. Jak zatem wyglądają ceny na krajowym rynku na 05.07.2023 r.?

W porównaniu do początku tygodnia ruch na rynku rzepaku jest imponujący, ponieważ maksymalne ceny płacone przez niektórych skupujących wzrosły nawet o 100 zł na tonie i przebijają już barierę 2,1 tys. zł/t. Tak duży ruch jest spowodowany bardzo dobrymi notowaniami rzepaku na rynkach światowych, gdzie cena przebiła dawno nie widziany poziom 500 euro/t.

Samasz loteria - baner

W przypadku pozostałych zbóż ruchy cenowe są na razie niezbyt zauważalne i można mówić o nieznacznej stabilizacji cen. Co prawda niektórzy skupujący podnieśli nieznacznie wyceny jęczmienia z nowych zbiorów, ale wcześniejsze przedziały cenowe pozostają aktualne i nie zmieniają obrazu rynku. Podobnie  dzieje się ze zbiorami z ubiegłorocznych żniw, gdzie spadki na razie ustały.

To wszystko sprawia, że na chwilę obecną  za pszenicę konsumpcyjną o zawartości białka 14 proc. w portach można otrzymać nie więcej jak 1040 zł za tonę. Jednakże ceny minimalne w głębi kraju są sporo niższe i zaczynają się od cen na poziomie 730 zł/t. Jak zawsze najdrożej jest na północy i północnym zachodzie kraju, a najtaniej na południowym wschodzie. Niższa jest oczywiście cena pszenicy paszowej za którą skupujący oferują ceny na poziomie od 560 zł/t, a maksymalnie nie dostaniemy więcej jak 840 zł za tonę.

W przypadku ubiegłorocznego jęczmienia konsumpcyjnego stawki zaczynają się od 520 zł/t, a ceny maksymalne dochodzą do 800 zł/t. Z kolei za jęczmień paszowy maksymalną ceną jest obecnie 740 zł/t, a minimalnie można dostać 500 zł/t. Jednakże w przypadku nowych zbiorów stawki zaczynają się od 520 zł/t a kończą maksymalnie na 650 zł/t. Nieco niżej jest od jęczmienia paszowego wyceniane pszenżyto i stawki rozpoczynają się od 500 do maksymalnie jest to 730 zł/t.

Zmianie nie uległy ceny żyta i żyto paszowe minimalnie kosztuje 430 zł/t, a maksymalnie można otrzymać  600 zł/t. Trochę lepiej jest w przypadku żyta konsumpcyjnego za które można dostać maksymalnie 650 zł, a ceną minimalną jest 470 zł/t. Mocno wyróżnia się w tym tygodniu rzepak, gdzie maksymalną stawką jest 2110 zł/t , a minimalnie skupujący płacą 1850 zł/t.

Niewielkie zmiany cenowe notuje z kolei kukurydza za którą maksymalnie można dostać 840 zł/t, a minimalnie jest to poziom 700 zł/t. Poziomy cenowe utrzymał natomiast owies i maksymalnie skupujący są skłonni zapłacić 950 zł za zboże o najlepszych parametrach gęstości, a minimalnie za słabsze parametry jest to poziom 670 zł za tonę.

Baner Bayer Roundup
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.