fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychMocne euro dusi europejski eksport zbóż

Mocne euro dusi europejski eksport zbóż

Czwartek był mieszanym dniem w notowaniach zbóż i oleistych. Na paryskim Matifie zdrożał rzepak, jednak spadły ceny pszenicy i kukurydzy. Dużym problemem dla europejskiego eksportu staje się rosnący kurs euro.

Pomimo umacniania się europejskiej waluty i spadających notowań ropy naftowej cena rzepaku wzrosłą wczoraj o 3,25 EUR/t do 544,25 EUR/t, a do ceny z ubiegłego czwartku zabrakło 0,25 EUR/t. Nieco gorzej wyglądała sytuacja w przypadku pszenicy, której cena spadła o 2,25 EUR/t do 283 EUR/t, chociaż na CBoT cena pszenicy wzrosła. Egipski przetarg na pszenicę prawdopodobnie w całości wygrała Rosja, co wywołało rozczarowanie wśród europejskich handlowców. Niestety dla europejskiego eksportu, cały czas umacnia się euro, które osiągnęło wczoraj cenę 1,1 USD – najwyższą od kwietnia 2022 roku.

Cena kukurydzy spadła wczoraj po obu stronach Atlantyku; na Matifie o 1 EUR/t do 275,75 EUR/t. Poprawia się stan upraw w Argentynie, chociaż nadal problem suszy jest tam ogromny.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.