Mniejszy popyt na maszyny rolnicze

W ostatnim półroczu zmalała skłonność sektora rolniczego do inwestycji. Od stycznia zarejestrowano 4180 nowych ciągników rolniczych. W analogicznym okresie zeszłego roku było ich blisko 2-krotnie więcej (7481 sztuk).

Obserwowany spadek sprzedaży nowych ciągników rolniczych jest częściowo spowodowany zakończeniem perspektywy unijnej na lata 2007-2013.

Mniejsze spadki sprzedaży odnotowano na rynku ciągników używanych. Do końca czerwca zarejestrowano ich 8391, natomiast w roku ubiegłym – 9 579. Według ekspertów obecna sytuacja na rynku maszyn rolniczych jest stanem przejściowym pomiędzy „starą” (2007-2013) a „nową” (2014-2020) perspektywą budżetową UE.

Obserwowane obniżenie popytu na maszyny rolnicze wynika poniekąd z nasycenia rynku, związanego ze wzmożonymi inwestycjami wspomaganymi środkami finansowymi w minionej perspektywie UE . Jednak największym problemem w tym sektorze jest tymczasowy brak nowych, aktywnych programów unijnych. Według prognoz analityków branża rolnicza powinna zacząć wracać na ścieżkę wzrostową w drugim półroczu 2016 roku. Nastąpi to prawdopodobnie w efekcie uruchomienia kolejnych regionalnych i krajowych programów dotacyjnych – komentuje Marcin Hałaj, dyrektor ds. Rozwoju Rynku Rolniczego w Raiffeisen Leasing.

Po pierwszym półroczu 2016 roku liderem rynku ciągników rolniczych pozostaje marka New Holland. Od początku roku zarejestrowano 646 nowych ciągników tej marki.
Jeżeli chodzi o wyniki regionalne, to najwięcej ciągników zakupili rolnicy z  Mazowsza (743 sztuki). Na drugim miejscu uplasowała się Wielkopolska (509 sztuk), a na trzecim województwo Lubelskie (343 sztuki).

O ile można mówić o sporych spadkach w sprzedaży ciągników rolniczych, to powodów do narzekań raczej nie mają producenci maszyn towarzyszących. Dynamika ich sprzedaży jest co prawda niższa niż w roku ubiegłym, ale wciąż rośnie i producenci spodziewają się, że ta tendencja się utrzyma.

Mimo tendencji spadkowej na rynku, firmy oferujące finansowanie maszyn nie zwalniają tempa i aktywnie współpracują z wiodącymi producentami i dealerami maszyn rolniczych. W ubiegłym półroczu wiele z nich rozpoczęło współpracę z nowymi producentami. – Raiffeisen Leasing kontynuuje współpracę z marką Vaderstadt i Hardi oraz uruchomił nowe finansowanie fabryczne przyczep marki Umega. Ponadto w maju wystartowała oferta wspierana środkami unijnego programu COSME W ramach leasingu i pożyczki z gwarancją COSME udało się nam sfinansować przedmioty o łącznej wartości prawie 10 mln złotych. Wciąż spływają do nas nowe wnioski i mamy nadzieję, że w najbliższym czasie dynamika ich wzrostu utrzyma się na podobnym poziomie – podsumowuje Marcin Hałaj.

Źródło: Raiffeisen- Leasing Polska S.A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności