Mniejsze zbiory w UE

Podczas gdy w centralnej Europie opady deszczu w maju i czerwcu wpłynęły na znaczącą poprawę kondycji upraw, na Węgrzech i w Rumunii warunki klimatyczne pozostawały niekorzystne dla wzrostu zbóż. Strategie Grains (SG) szacuje, iż na Węgrzech zbiory pszenicy miękkiej wyniosą 3,8 mln t wobec 5,6 mln t w 2008 roku. Prognozy zbiorów w tych dwóch krajach przełożyły się na szacunki dla całej Wspólnoty.

Według analityków SG, również zbiory węgierskiej kukurydzy spadną o blisko 2 mln t, w skali roku o 6,9 mln ton. W przypadku Rumunii prognozuje się obniżenie zbiorów pszenicy miękkiej o 47,9%, w porównaniu z rokiem ubiegłym o 3,4 mln ton.

Sytuacja na Węgrzech i Rumunii stanowiła główną przesłankę do obniżenia przez SG szacunków dla całej Wspólnoty. Według opublikowanej 18 czerwca br. prognozy, zbiory pszenicy w bieżącym sezonie wyniosą 126, 3 mln t (-9,8% r/r), a kukurydzy 57,4 mln t (-7,9%).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności