fbpx
Strona głównaPozostałeWarzywaMniejsze zbiory pomidorów przemysłowych

Mniejsze zbiory pomidorów przemysłowych

Prognoza produkcji pomidorów przemysłowych w 2010 roku zakłada pierwszy od trzech lat spadek wielkości. Wstępne dane dotyczące poziomu przyszłorocznych zbiorów zakładają wielkość 36,7 mln ton. Mniejsze zbiory to nie przypadek czy uwarunkowania pogodowe. To niekorzystna koniunktura na rynkach światowych wpłynęła na redukcję upraw przez producentów.

Tegoroczna nadpodaż pomidorów przemysłowych i wyraźny spadek popytu na ten produkt na rynkach światowych wpłynęły na prognozy przyszłorocznych zbiorów. Ubiegłoroczne zbiory były, dzięki wzrostowi produkcji w Chinach, Hiszpanii oraz Włoszech, rekordowo wysokie i przekroczyły 39,0 mln ton. Obecny stan zapasów przetworzonych pomidorów pochodzących z ubiegłorocznych zbiorów to około 1,2 mln ton. Wstępne szacunki spożycia zakładają, że w 2009 roku światowa konsumpcja przetworów pomidorowych osiągnie wielkość około 35,9 mln ton (37,0 mln ton w minionym roku i prognozowane 36-38,1 mln ton w 2010 roku).

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.