fbpx
Strona głównaCenyRynek rolnyMniejsza prognoza FAO odnośnie produkcji zbóż w sezonie 2022/23

Mniejsza prognoza FAO odnośnie produkcji zbóż w sezonie 2022/23

Ustalona na 2,768 mld ton, najnowsza prognoza FAO dotycząca globalnej  produkcji zbóż w 2022 r. została obniża o 5,9 mln ton i jest teraz o 1,7 proc. poniżej wyniku z 2021 r.

Większość miesięcznego spadku jest związana z mniejszymi perspektywami produkcji kukurydzy w Stanach Zjednoczonych Ameryki, ponieważ niedostateczne opady spowodowały dalsze cięcia w szacunkach plonów kukurydzy i niewielką korektę w dół w stosunku do obsadzonego obszaru.

Prognozy produkcji kukurydzy w Unii Europejskiej i Republice Mołdawii również zostały obniżone, choć w mniejszych ilościach, ponieważ suchsze niż zwykle warunki, które charakteryzowały sezon, spowodowały dodatkowe obniżenie oczekiwań dotyczących plonów. W Brazylii produkcja kukurydzy została umiarkowanie zmniejszona na podstawie niedawno opublikowanych oficjalnych danych, jednak produkcja krajowa pozostaje na rekordowo wysokim poziomie.

Częściowo równoważąc te korekty w dół, prognoza globalnej produkcji jęczmienia została podniesiona o 2,5 miliona ton, głównie w celu odzwierciedlenia lepszych perspektyw w Federacji Rosyjskiej, i wynosi obecnie 147,9 miliona ton, czyli o 1,7 proc. więcej w stosunku rocznym. Na Ukrainie prognoza produkcji zbóż gruboziarnistych pozostaje niezmieniona w stosunku do ubiegłego miesiąca na poziomie 33,1 mln ton, czyli o 38 proc. niżej rok do roku.

Z kolei prognoza globalnej produkcji pszenicy na 2022 r. została podniesiona od września o 10,2 mln ton i obecnie oczekuje się, że osiągnie nowy rekordowy poziom 787,2 mln ton, czyli o 1 proc. więcej niż w zeszłym roku. Lepsze niż oczekiwano wyniki zbiorów w Unii Europejskiej, głównie związane z poprawą plonów pszenicy miękkiej, a w Federacji Rosyjskiej, dzięki sprzyjającej pogodzie, stanowią największy udział w tegorocznym wzroście.

Dobra wilgotność gleby w czasie siewu i korzystne prognozy dotyczące opadów deszczu również wzmocniły perspektywy produkcji w Australii, wskazując na potencjalną drugą co do wielkości produkcję pszenicy w historii w 2022 r., po rekordowym poziomie z 2021 r. Zmiany te z nawiązką zrekompensowały niewielkie cięcia w stosunku do Argentyny.

Na Ukrainie szacowana produkcja pszenicy pozostaje w tym miesiącu taka sama i wynosi 20 mln ton, również o 38 proc. mniej niż w poprzednim roku.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.