Mniej ziemniaków

W tym roku będą niższe plony ziemniaków zarówno w Polsce jak i w całej Unii Europejskiej. Prognozy Komisji Europejskiej, dotyczące plonowania ziemniaków zakładają spadek średniego plonu ziemniaków w całej wspólnocie europejskiej o 1, 9 %, z czego w Polsce o 7,8 %, a w Niemczech (największy producent ziemniaków w Europie) o 5,6 procent.

Spadek wielkości plonów wynika nie tylko z mniejszej powierzchni upraw ziemniaków, ale również z niezbyt do tej pory sprzyjających warunków wegetacji.
Deficyt opadów i nierównomierny ich rozkład lokalnie utrudniał zawiązywanie się bulw, co może ograniczyć plonowanie roślin. Główny Urząd Statystyczny szacuje, że w Polsce plony ziemniaków na pewno będą mniejsze od zeszłorocznych, jednak ostatecznie zależeć one będą od dalszego przebiegu pogody.
GUS ocenia stan plantacji ziemniaków w 2015 roku na 3. 7 stopnia kwalifikacyjnego, czyli o 0,2 stopnia niżej od oceny z 2014 roku.
W Polsce obecnie uprawą ziemniaków zajmuje się około pół miliona gospodarstwa rolnych, z czego tych profesjonalnie zajmujących się produkcją (będących pod kontrola Wojewódzkich Inspekcji Ochrony roślin i Nasiennictwa) jest ponad 50 tysięcy.
Obi oba
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności