fbpx

Mniej za rzepak

W tym roku zakłady skupowe nie rozpieszczają rolników. Według Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku (KZPR) w dniu 10 sierpnia br. notowania cen netto rzepaku w skupie kształtowały się od 960 PLN/t do 1076 PLN/t, wobec 1180-1250 PLN/t w tym samym okresie poprzedniego roku. Najwyższą cenę oferowano za rzepak technologiczny sprzedawany w kontraktacji do ZT Kruszwica S.A.

Ceny zróżnicowane

Baner Syngenta

Tradycyjnie wyższe ceny można było uzyskać na zachodzie i północy kraju. W większości firm ceny w i poza kontraktacja˛ zostały ustalone na jednakowym poziomie, w niektórych firmach różnica na korzyść kontraktacji wynosiła 10-25 PLN/t. 31 lipca br. ceny płacone producentom za rzepak technologiczny w ramach umów kontraktacyjnych spadły poniżej 1000 PLN/t i wahały się w przedziale 950-1020 PLN/t. W porównaniu do cen z początku sezonu skupowego (17 lipca br.) ceny spadły od 100 PLN/t do 114 PLN/t, a także w większym stopniu różniły się od notowań rzepaku na giełdzie MATIF. 16 lipca br. rzepak notowany był po 273,75 EUR/t (1178 PLN/t, licząc po kursie EUR/PLN=4,2994), 31 lipca po 259,75 EUR/t, a 7 sierpnia br. po 272,25 EUR/t (1135 PLN/t przy kursie EUR/PLN=4,1688). Głównym powodem spadku cen w kraju było umocnienie się złotego i rosnące potrącenia w stosunku do cen MATIF, a także spadek cen rzepaku na rynku europejskim.

Pierwszy skup w REM-ie

W Zakładzie Produkcji Biopaliw REM S.A. W Nowogardzie (woj. zachodniopomorskie), jednym z największych tego typu w Polsce, rozpoczął się pierwszy skup rzepaku. Przedsiębiorstwo może składować 50 tys. ton tego zboża, a około 80 tys. to przeciętny plon rzepaku produkowanego na obszarze całego województwa. Potencjał magazynowy jest, więc ogromny. Cały skupowany rzepak będzie wykorzystany dla celów produkcyjnych zakładu , rocznie potrzebujemy dla naszej linii technologicznej docelowo do 200 tys ton surowca”- mówi prezes spółki REM Roman Kobyliński- mamy szczegółowy roczny program zaopatrzenia w surowce, jak z liczb wynika pojemność naszych magazynów nie jest w żadnej mierze na wyrost.

Produkcja oleju w zakładzie ma ruszyć na przełomie września i października tego roku.

Aktualna cena proponowana za rzepak “na bramie” wynosi 1010 zł za tonę. Od tej ceny odliczane są obniżki za stopień zanieczyszczenia i wilgotności.

REM rozpoczął budowę zakładu w 2006 roku, kupując od syndyka teren po byłej “krochmalni”. Inwestycja pochłonie w sumie 80 mln zł. Dziś zrealizowany jest już drugi etap -budowa tłoczni, do której elementy zakupiono od duńskiej firmy Cimbira. Pierwszym, który zakończył się wiosną tego roku, była instalacja powierzchni magazynowo-suszarniczej na 50 tys. ton rzepaku. Ostatnim etapem inwestycji będzie estryfikacja oleju, a w przyszłości może nawet mieszanie biopaliw. Zdaniem prezesa firmy, na razie nie ma jednak na to dobrej koniunktury na rynku. Na razie firma skupi się na produkcji czystego oleju oraz makuchu. Warto dodać, że właścicielem REM S.A. Jest Józef Wojciechowski jeden z najbogatszych ludzi w Polsce.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.