fbpx

Mniej rzepaku

W tym sezonie zbiory rzepaku w Unii Europejskiej będą znacznie mniejsze niż w latach poprzednich. W tym roku szacowane są na poziomie 17,9 mln ton, czyli o ponad 9% niższym wobec 2018 r. i prawie 19% niższym wobec 2017 roku.

W przypadku najważniejszego producenta, Unii Europejskiej, wstępnie zbiory prognozuje się na poziomie 17,9 mln ton, czyli o ponad 9% niższym wobec 2018 r. i prawie 19% niższym wobec 2017 r. Jednocześnie jest to najmniejszy wolumen od 13 lat. W kwietniu IGC oceniała produkcję w UE na 19,7 mln ton, ale dokonała korekty w dół w związku z przewidywanymi stratami jakie mogły nastąpić na skutek niewystarczających opadów deszczu. Największe obniżki, spowodowane również mniejszym areałem zasiewu, spodziewane są we Francji, Niemczech i Rumunii – mówi Marta Skrzypczyk, analityk sektora rolno-spożywczego BNP Paribas Bank Polska S.A.

W naszym kraju w tym roku powierzchnia upraw rzepaku i rzepiku zmniejszyła się o 5 procent i wynosi około 780 hektarów. Eksperci szacują, że pomimo mniejszej powierzchni zbiory mogą być wyższe niż w ubiegłym roku i wyniosą około 2,6 mln ton (w 2018 roku – 2,2 mln ton).

Źródło: BNP Paribas Bank Polska S.A.

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.