Mniej pszenicy i kukurydzy

Według ekspertów, w tym roku światowa produkcja zarówno pszenicy, jak i kukurydzy, spadnie.

Według majowych prognoz USDA, światowa produkcja pszenicy w sezonie 2015/16 będzie o 1% niższa w porównaniu z kończącym się sezonem. Spadek zbiorów jest przewidywany w większości krajów zaliczanych do kluczowych producentów i dostawców tego gatunku.
Wyjątkiem jest Australia. Zbiory na kontynencie australijskim mają bowiem osiągnąć 26 mln ton, tj. o 8,3% więcej w porównaniu do wyniku z poprzedniego sezonu handlowego. Unijna produkcja pszenicy (łącznie miękkiej i durum) jest szacowana na 150,3 mln ton, czyli o 3,9% mniej w porównaniu do wyniku z poprzedniego sezonu.

Zbiory kukurydzy w skali globalnej w sezonie 2015/16 są prognozowane na 989,83 mln ton wobec 996,12 mln ton w poprzednim sezonie – mniej o 0,6%. Większość kluczowych producentów i eksporterów tego gatunku zbóż odnotuje spadek produkcji. Unijne zbiory są oceniane na 68,3 mln ton, tj. o 7,2% mniej niż sezon wcześniej. Warto odnotować spodziewany wzrost produkcji tego gatunku w Chinach, Argentynie i Kanadzie.

Renata Struzik, za: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności