Mniej oleistych w 2015 roku

Są już prognozy produkcji roślin oleistych w Unii Europejskiej w 2015 roku. Według nich, produkcja tych roślin spadnie, a co za tym idzie, zmniejszy się również eksport tego surowca.

Agenda Komisji DG Agri opublikowała krótkoterminowy przegląd rynków rolnych w Unii. Są tam też zawarte prognozy tegorocznych zbiorów, zasiewów i plonów dla roślin oleistych, wysokobiałkowych oraz zbóż. Z przedstawionych prognoz wynika, że w 2015 roku czeka nas spadek produkcji oleistych o 10% – do około 31,2 mln ton. Mniejsza produkcja ma być odnotowana na rynku rzepaku, soi oraz słonecznika.

Komisja prognozuje spadek przerobu surowców oleistych o 0,8% do 47,4 mln ton głównie ze względu na redukcję przerobu rzepaku o 4% do 23,8 mln ton oraz słonecznika o 6,3% do 7,4 mln ton.
Skoro produkcja ma się zmniejszyć, to popyt musi być zaspokojony surowcem importowanym. Dlatego też przywóz rzepaku powinien wzrosnąć o 10% do 3,2 mln ton, natomiast soi o 4% do 12,8 mln ton. Z kolei eksport rzepaku może spaść nawet o ok. 50%.
 Pod koniec następnego sezonu o 23% zmniejszą się zapasy oleistych, w tym rzepaku o 30% do 1,4 mln ton, natomiast soi o 21% do 1,1 mln ton.

Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności