fbpx

Mniej cebuli na rynku

W 2013 roku zbiory cebuli w krajach Unii Europejskiej ukształtują się na niskim poziomie. Według AMI (amiinformiert.de), łącznie w krajach wspólnoty spadek ma wynieść 6%, co będzie drugą z rzędu obniżką.

Aż o 11% zmniejszyć mają się zbiory w Niemczech (w stosunku do 2012 roku). Zapasy cebuli w tym kraju na początku października wynosiły 186 tys. ton, czyli były niższe o 17% niż przed rokiem i o 30% mniejsze niż przed dwoma laty.
Spadek zbiorów dotknie również Francję i Wielką Brytanię. Także w Polsce tegoroczna produkcja obniży się w stosunku do 2012 roku. GUS we wrześniowych szacunkach prognozował, że spadek ma wynieść 4,9% do poziomu 611 tys. t. Będzie to również druga z kolei obniżka zbiorów tego warzywa w kraju.
Mniejsza podaż cebuli na rynkach europejskich przełożyła się wyraźnie na wzrosty cen. W Polsce w skupie za kilogram cebuli do konsumpcji bezpośredniej w pierwszej połowie listopada płacono średnio 1,09 zł netto czyli o 53% więcej niż przed rokiem (dane Ministerstwa Rolnictwa).
Większa skala wzrostów obserwowana była na rynkach hurtowych. W Broniszach w pierwszych dwóch dekadach bieżącego miesiąca cebulę oferowano w cenach 1,03–1,49 zł/kg, tj. 2,5-krotnie wyższych w porównaniu do tego samego okresu w roku poprzednim. W skupie do przetwórstwa wzrosty cen wyniosły natomiast 90–110%.
Znaczne wzrosty cen odnotowano nie tylko w Polsce. W Niemczech według AMI, średnio w listopadzie 2013 roku ceny cebuli wyniosły 24 euro/100 kg, co oznaczało, że były o 53% wyższe niż przed rokiem, a także ponad 3-krotnie wyższe niż dwa lata wcześniej. Z kolei dane Department Of Environment, Food And Rural Affairs (www.gov.uk), dotyczące rynku brytyjskiego wskazują, że w październiku br. hurtowe ceny cebuli białej w Wielkiej Brytanii wzrosły średnio o 30% w porównaniu do października 2012 r. i o blisko 50% w relacji do 2011 roku.
Sytuacja podażowa w kraju oraz na rynkach europejskich daje podstawy, by sądzić, że ceny polskiej cebuli będą utrzymywać się na wysokim poziomie w całym sezonie 2013/2014. Wiele będzie zależeć od jakości cebuli z tegorocznych zbiorów, która wpłynie na jej przydatność do przechowywania, jak również zapotrzebowania importowego ze strony krajów europy wschodniej – m.in. Ukrainy.
Informacje fruit-inform.com mówią jednak, że tegoroczna podaż cebuli na rynku ukraińskim jest niska, co także przekłada się na wzrosty cen tego warzywa w tym kraju.
(Analizy BGŻ)
McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.