fbpx

Mleko w proszku ze spadkami

Pierwsza połowa roku w polskim eksporcie mleka w proszku nie była najlepsza. Zarówno ilość, jak i cena wywożonych produktów zmniejszyły się.

W pierwszej połowie 2015 roku za granicę wyeksportowano z Polski 74,7 tys. ton mleka w proszku (o wartości 148,5 mln euro). Była to wartość prawie o połowę niższą, niż przed rokiem, przy 11,2% spadku wolumenu. Odtłuszczone mleko w proszku (OMP) pozostało najważniejszym artykułem w omawianym segmencie i stanowi 79% wszystkich produktów, a jego udział w wartości wywozu to 76%. Spadła rola pełnotłustego mleka w proszku (PMP) do poziomu 18% w wartości i 17% w ilości ogółu wysyłanego z Polski mleka w proszku.

Baner Syngenta

Jak zauważa FAMMU/FAPA, w I połowie 2015 r. w skali roku odnotowano 7% zmniejszenie ilości eksportu OMP z Polski (57,1 tys. ton) oraz 40% jego wartości (116,9 mln euro). Ceny polskiego OMP w tym okresie spadły również o 38,4% w skali roku.

OMP z Polki trafiało w tym czasie głównie do Algierii (18,6%), mimo, że wywóz w tamtym kierunku zredukowany został o 75%. Poza tym, eksportowaliśmy ten produkt do Unii Europejskiej (łącznie 37,7% ogółu wywozu), do Wietnamu, jak również do Meksyku, gdzie w ubiegłych latach nie wysyłano żadnych ilości OMP.
Średnia wartość jednostkowa tony eksportowanego chudego mleka w proszku wyniosła w I połowie 2015 r. 2046 euro i była o 36% niższa od wartości sprzed roku. Po jeszcze niższej cenie sprzedawaliśmy np. do Bułgarii sprzedawano – po 1798 euro/t, czy do Holandii – po 1871 euro/t. Wyższe ceny można było uzyskać w eksporcie do głównego odbiorcy polskiego OMP: Algierii (2105 euro/t). Pod tym względem bardzo opłacalna była sprzedaż do Wietnamu (po 2337 euro/t).

Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.