Mleko i jego przetwory in plus

Komisja Europejska przedstawiła dane dotyczące cen przetworów mlecznych. A są one zdecydowanie pozytywne. Czy możemy już pożegnać spadki cen…?

Według najnowszych danych Komisji Europejskiej, średnie ceny przetworów mlecznych w Unii Europejskiej w poprzednim tygodniu zwyżkowały. Mowa tu o odtłuszczonym i pełnotłustym mleku w proszku (OMP i PMP), maśle i serach. Nie widaomo jednak, czy jest to chwilowy skok, czy trwałe odwrócenie spadkowego trendu.
Według najnowszych notowań, w ciągu tygodnia średnie ważone ceny OMP w UE wzrosły o 1,5%, PMP o 3,5%, a masło o 1,3% ( w tym przypadku podwyżki są już od początku września). Pomimo tego pozytywnego trendu, ceny wciąż są znacznie niższe niż przed rokiem.
Jak podkreśla FAMMU/FAPA, w pierwszej połowie bieżącego roku światowa produkcja mleka była o 1,8 mln litrów większa niż w analogicznym okresie 2014 roku. Zwyżkę tą głównie napędzali producenci z Unii Europejskiej uwolnieni od systemu kwotowania produkcji mleka (+833,5 tys. ton w I połowie 2015 r.), a także farmerzy z USA (+766 tys. ton).

Najwyższe zwyżki produkcji mleka odnotowano w Irlandii, Luksemburgu, na Węgrzech, w Holandii i Portugalii, natomiast trochę mniej wytworzono we Francji, w Szwecji, Austrii i Niemczech. Według prognoz, w 2016 roku produkcja mleka nieznacznie wzrośnie.
W październiku gwarantowana cena skupu mleka największej holenderskiej spółdzielni mleczarskiej działającej globalnie – Friesland Campina, wzrosła po raz pierwszy od pół roku. Cena ta została ustalona na poziomie 29 euro/100 kg, (o 0,5 euro/100 kg wyższym niż przed miesiącem). Tłuszcz mleczny kosztuje 236,7 euro/100 kg (+1,75% w porównaniu do września b.r.), pododbnyw zrost cen odnotowało 100 kilogramów białka mlecznego (+1,75%) – do 465,23 euro, a laktozę wyceniono na 47,34 euro/100 kg (+1,76%).
Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności