MLEKO-EXPO już po raz 21.

Najlepsi producenci i przetwórcy mleka w Polsce spotykają się w Warszawie podczas XXI Targów MLEKO-EXPO.

W uroczystym otwarciu, jako honorowy patron wydarzenia, uczestniczył minister Stanisław Kalemba. – Tegoroczna, dwudziesta pierwsza już, edycja targów MLEKO-EXPO jest znakiem postępu w branży i działań konsolidacyjnych. Jest miejscem promocji znakomitej, polskiej produkcji mleczarskiej – powiedział szef resortu rolnictwa, podkreślając sukces całego sektora rolno-spożywczego. Minister Kalemba przypomniał, że ciągle rosnące dodatnie saldo w handlu artykułami żywnościowymi, to także ciężka praca producentów i przetwórców mleka oraz efekt ich wzorowej współpracy.
Produkcja mleka w Polsce to obecnie około 12,5 mln ton rocznie. Nasze produkty mleczarskie cieszą się uznaniem nie tylko w kraju, lecz także w całej Unii Europejskiej, a nawet poza jej granicami. Uczestnicy targów, zwiedzający i wystawcy – przedstawiciele branży podkreślali, że ten sektor ma ogromny potencjał, który jest wykorzystywany dzięki dobrej współpracy producentów i przetwórców, a także dzięki wdrażaniu nowym inwestycji współfinansowanych ze środków unijnych.
Minister Stanisław Kalemba wziął również udział w uroczystości wręczenia pucharów: Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dla 10 najlepszych Spółdzielni z Listy Najlepszych i Największych Spółdzielni Mleczarskich 2011″, Agencji Rynku Rolnego dla największych spółdzielczych eksporterów artykułów mleczarskich w 2011 roku, oraz Związku Eksporterów i Importerów Produktów Mleczarskich dla największych spółdzielczych eksporterów artykułów mleczarskich w 2011 roku.
Pragnę wyrazić swoją wdzięczność i uznanie wszystkim związanym z branżą, począwszy od rolników – producentów mleka, poprzez przetwórców, aż po przedstawicieli handlu. Gratuluję owocnej współpracy i dziękuję za podejmowanie działań konsolidacyjnych. Jest to szczególnie ważne, gdy mamy do czynienia z rozdrobnieniem gospodarstw. W ministerstwie rolnictwa wspieramy zarówno różnego rodzaju lokalne inicjatywy, jak również tworzenie grup producentów rolnych. Zachęcamy rolników do zakładania spółdzielni czy klastrów, gdyż to daje szansę na bycie konkurencyjnym na jednolitym rynku unijnym – powiedział minister.
Organizatorem targów jest Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich. Uczestniczą w nich zrzeszone i niezrzeszone spółdzielnie oraz mleczarnie niespółdzielcze i firmy pracujące na rzecz mleczarstwa. Podczas XXI edycji planowane są liczne atrakcje dla odwiedzających. Wśród nich degustacja produktów mleczarskich, Dzień Twarogu, pokaz dekorowania potraw czy konkurs plastyczny dla dzieci. Nie zabraknie również konkursów dla wystawców i rolników, takich jak Finał Mlecznych Mistrzostw Polski. Targi potrwają do 17 listopada br.
Źródło: MRiRW