fbpx
Strona głównaCenyMleczny alert dla Polski

Mleczny alert dla Polski

Rozlała się rzeka polskiego mleka, bo pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele krajów, które były znaczącymi odbiorcami naszych produktów mleczarskich wycofało się z obowiązujących kontraktów. W efekcie zmniejszenia eksportu wiele mleczarń w Polsce ograniczyło dostawy mleka od rolników.

Jak ustaliliśmy mleczarnia w Turku, która znana jest z produkcji serów pleśniowych chętnie spożywanych nie tylko u nas, ale również we Francji, Włoszech i Hiszpanii ograniczyła przyjmowanie mleka od rolników o 10 procent. Dla drobnych hodowców krów mlecznych to nie jest dużo, bo to co zostanie w domu mogą przerobić na ser i masło na własne potrzeby. Natomiast u dużych – takich produkujących około 6000 tysięcy litrów mleka dziennie to jest już problem.

Dlatego szukają możliwości sprzedaży powstałej w ten sposób nadwyżki do innych mleczarni. Szczególnie, jak dodaje Pan Janek, hodowca krów mlecznych z okolic Sieradza, dziś nie ma już kłopotów z transportem. Można samemu starać się znaleźć odbiorcę lub dogadać się z sąsiadem dostarczającym mleko do innej spółdzielni mleczarskiej

Obecnie np. spółdzielnia mleczarska z Łowicza chętnie zdejmuję nadwyżki mleka z rynku bo jeszcze ma wolne moce przerobowe. Jak długo jeszcze to będzie możliwe trudno dziś jeszcze powiedzieć mówi Waldemar Wojciechowski, jeden członków OSM Łowicz.

W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się obecnie też rolnicy dostarczający mleko do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Bieruniu na Śląsku. Zakład ten z powodu braku możliwości sprzedaży swoich produktów do dotychczasowych odbiorców jak również wydłużenia terminów płatności należności przez kontrahentów za dostarczone już towary od 1 kwietnia planuje czasowo zawiesić odbiór mleka z wielu gospodarstw hodowlanych, a także obniżyć cenę za dostarczane mleko maksymalnie do kwoty 0,80 zł za litr.

Sprzedaż mleka w takiej cenie, poniżej kosztów produkcji oznacza bankructwo wielu gospodarstw hodowlanych. Dlatego też widząc to, co się dzieje na rynku organizacje branży mlecznej skierowały pismo do Ministra Rolnictwa o zakwalifikowanie zakładów przetwórstwa mleka do infrastruktury krytycznej.

WRP

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.