Mleczna pomoc jednak dla wszystkich?

Ministerstwo rolnictwa ugięło się pod presją i w ostatniej chwili zmieniło zasady podziału 20 milionów euro pomocy dla producentów mleka. Pieniądze dostaną wszyscy, a nie tylko młodzi rolnicy tak jak pierwotnie zakładano, informuje Redakcja Rolna TVP. A kto najbardziej na tym skorzysta? Trudno w to uwierzyć, ale …Poczta Polska.

Początkowo miało być tak: 20 milionów euro unijnej pomocy mieli otrzymać tylko młodzi rolnicy do 40 roku życia, którzy mają kwotę mleczną powyżej 50 tysięcy kilogramów. I rozpętała się burza.

Jan Gryszczak, wieś Kadłuby Turawskie: w moim przypadku to jest nieuczciwe, bo mam więcej niż 40 lat i tych pieniędzy nie dostanę. Jak już coś dzielić, to dzielić na wszystkich.

Aneta Buczek, wieś Ligota Turawska: jestem rolnikiem, który nie kończył 40 roku życia, jednak nie dostanę tych pieniędzy, bo nie mam przekroczenia kwoty mlecznej powyżej 50 tysięcy i tym samym nie kwalifikuje się do tego, żeby mi została przyznana ta dotacja.

Głosy takie jak ten były odosobnione.

Włodzimierz Wiertek, rolnik woj. świętokrzyskie: kwota 20 milionów jest to kwota symboliczna. I podzielenie tej kwoty na wszystkich producentów mleka da grosze dla poszczególnych rolników.

Ostateczna decyzja w sprawie rozdysponowania 20 milionów euro pomocy dla producentów mleka została ogłoszona 24 marca podczas spotkania z rolnikami na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: poza jedną organizacją, która wspierała pomysł ministra na przekazanie tych środków tylko dla gospodarstw młodych rolników wszystkie pozostałe organizacje uważały, że podział wszystkim po równo do kilograma produkcji jest podziałem lepszym.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: jestem niezadowolony z tej decyzji, ale muszę szanować opinię publiczną, muszę szanować partnerów społecznych.

A na całym zamieszaniu najbardziej zyska Poczta Polska. Wysłanie zawiadomień do młodych rolników kosztowałoby 120 tysięcy złotych. Do wszystkich producentów już 3,5 miliona złotych. I właśnie o tyle mniej będzie do podziału.

Witold Katner, TVP Redakcja Rolna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności