Mistrzostwa w koszeniu… bagien

20 dwuosobowych drużyn wzięło udział w rozegranych w Biebrzańskim Parku Narodowym (BPN) V Mistrzostwach Europy i IX Mistrzostwach Polski w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody. Zawody tradycyjnie odbyły się pod hasłem Biebrzańskie Sianokosy”. Impreza od kilku lat organizowana jest na rzecz spopularyzowania idei czynnej ochrony przyrody terenów bagiennych.”

Uczestnicy mieli za zadanie skosić, za pomocą tradycyjnej ręcznej kosy, 100-metrowy odcinek podmokłej łąki o szerokości 1,5 m. Na łączną punktację miały wpływ czas koszenia oraz jego jakość. Jury przyznawało karne minuty za niedokładną pracę.
Mistrzem Europy w tym roku został Polak – Eugeniusz Popławski z gminy Krypno, uzyskując czas 4,09 min. Z kolei najlepszym wynikiem drużynowym (09,36 min) mogą pochwalić się Sebastian Mocarski i i Bogdan Mocarski z gminy Trzcianne. Pokonali oni m.in. reprezentacje z Białorusi, Słowacji i Belgii.
Mistrzostwa służą podtrzymaniu tradycji koszenia łąk i popularyzowaniu aktywnej ochrony przyrody na obszarach chronionych. Sztuka ręcznego koszenia okazuje się bowiem bardzo korzystna dla podmokłych łąk – sprzyja występowaniu rzadkich gatunków ptaków i roślin. Ręczne wykaszanie na dużą skalę skończyło się w latach 70. ubiegłego wieku, gdy wieś wyludniła się, a rolnicy zaczęli wycofywać się z hodowli bydła. Przyczynił się do tego również postęp mechanizacyjny. Koszenie podmokłych obszarów, niedostępnych dla ciężkiego sprzętu rolniczego, przestało być opłacalne.
Zarastanie bagien oznacza spadek bioróżnorodności, dlatego konieczna jest czynna ochrona tych terenów i przeprowadzanie akcji edukacyjnych oraz informacyjnych. Biebrzańskie Sianokosy mają uświadamiać konieczność wykaszania powierzchni, które bez pomocy człowieka straciłyby swoje cenne walory przyrodnicze. Jesteśmy dumni, że firma Husqvarna po raz kolejny mogła wesprzeć mistrzostwa, które świetnie wpisują się w naszą misję ekologiczną” – powiedział Andrzej Cieciuch, przedstawiciel firmy Husqvarna – sponsora mistrzostw.

Biebrzański Park Narodowy to ponad 59 tys. hektarów terenów chronionych, w większości bagiennych łąk. To największy w kraju park narodowy. Blisko połowa jego powierzchni to tzw. bagna biebrzańskie, czyli obszary najcenniejsze przyrodniczo. BPN chroni rozległe i prawie niezmienione dolinowe torfowiska z unikalną różnorodnością gatunków roślin, ptaków i innych zwierząt oraz naturalnych ekosystemów. Dolina Biebrzy jest bardzo ważnym miejscem gniazdowania, żerowania i odpoczynku dla ptactwa wodno-błotnego.

Informacje uzupełniające
Spółka Husqvarna® – największy światowy producent wysokiej klasy urządzeń mechanicznych, przeznaczonych do pielęgnacji terenów zieleni przez cały rok, takich jak m.in. pilarki, wykaszarki, kosiarki i traktory ogrodowe. Jest również europejskim liderem w produkcji systemów nawadniających pod marką Gardena, a także wiodącym producentem narzędzi tnących i diamentowych dla przemysłu budowlanego. Przychody netto za 2009 rok osiągnęły poziom 34 miliardów koron szwedzkich, a średnia liczba zatrudnionych pracowników wyniosła 15.000. Dodatkowe informacje o firmie dostępne są na stronie: www.husqvarna.com.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności