fbpx

Miody pitne wyrobami tradycyjnymi

Miody pitne są pierwszymi polskimi produktami, które zostaną zarejestrowane jako wyroby tradycyjne w Unii Europejskiej. Na podstawie rozporządzenia Komisji z dnia 28 lipca 2008 r. nazwy “półtorak”, “dwójniak”, “trójniak” i “czwórniak” zostaną wpisane do rejestru Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności po upływie 20 dni od publikacji tego aktu prawnego, a więc 18 sierpnia 2008 r. N

Historia miodów pitnych sięga początków państwowości polskiej. Ich produkcja w Polsce charakteryzuje się ponad tysiącletnią tradycją i bardzo dużą różnorodnością. W wyniku rozwoju i udoskonalania metody produkcji na przestrzeni wieków wykształciło się wiele rodzajów miodów pitnych.

Tradycyjny podział miodów pitnych na “półtoraki”, “dwójniaki”, “trójniaki” i “czwórniaki” istnieje w Polsce od wieków i przetrwał w świadomości konsumentów do dziś. Nazwy “półtorak”, “dwójniak”, “trójniak” i “czwórniak” odnoszą się do historycznie ustalonego składu i sposobu ich produkcji – ustalonych proporcji wody i miodu w brzeczce miodowej. Na przykład definicja “półtoraka” jest następująca: “półtorakiem może być nazwany tylko miód pitny, wyprodukowany z jednej części objętościowej miodu naturalnego i pół części wody”.

Wcześniej w Unii Europejskiej zarejestrowane zostały już trzy polskie produkty regionalne. Bryndza podhalańska i oscypek – jako Chronione Nazwy Pochodzenia oraz miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich – jako Chronione Oznaczenie Geograficzne.

opr. MS/Wrp.pl

N

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.