fbpx

Miód lubiany przez Polaków

W dniach 20-24 listopada 2008 ośrodek GFK Polonia na zlecenie Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych (SPZ) przeprowadził badania dotyczące zwyczajów oraz postaw Polaków wobec miodu. Z badań wynika, że w blisko co czwartym gospodarstwie domowym w Polsce spożywa się miód co najmniej raz w tygodniu. Aż 50 proc. Polaków uważa, że słodycz miodu nie tuczy i śmiało można go spożywać podczas diety.

W przypadku 23 proc. gospodarstw domowych w Polsce miód jest spożywany co najmniej raz w tygodniu, w tym w 7 proc. gospodarstw jada się go codziennie lub prawie codziennie. Walory miodu najczęściej doceniają kobiety. Tylko jedna na sto ankietowanych osób stwierdziła, że miodu nie lubi. Wśród osób, które deklarują, że miodu nie jedzą, więcej jest osób z wykształceniem zawodowym. Trochę częściej także po miód sięgają osoby pochodzące z gospodarstw domowych bez dzieci, z wyższym wykształceniem.

Blisko 15 proc. jedzących go osób nie rozróżnia jego rodzajów. Ci, którzy są świadomi jego odmian, preferują wielokwiatowy (36 proc.) i lipowy (23 proc.). Kolejne wskazania innych gatunków miodu (np. akacjowy, wrzosowy, gryczany, rzepakowy) nie przekraczają 5 proc.
Choć mamy problem z rozróżnianiem jego rodzajów, zdecydowanie uważamy go za zdrowszy od cukru. W świetle badań wyraźnie widać, jak silnie miód związał się z kuchnią i obyczajowością w naszym społeczeństwie.

Polacy zwykle raczą się miodem o poranku. Najczęściej smarują nim pieczywo bądź słodzą herbatę. Obie odpowiedzi uzyskały po 60 proc. wskazań. Co ciekawe, do herbaty miód najczęściej dodają gospodynie domowe (78 proc.). Co piąta osoba jedząca miód spożywa go bezpośrednio ze słoika, na wiele sobie tylko znanych sposobów. Do innych potraw miód wykorzystuje 8 proc. respondentów.

Polacy bardzo chętnie sięgają po miód, chociaż robią to nieregularnie. Połowa jedzących miód przezornie dużo częściej spożywa go w okresie jesienno-zimowym. Wiąże się to głównie ze spadkiem odporności i osłabieniem, co podkreśla 54 proc. konsumentów. Nie dziwi zatem opinia zdecydowanej większości Polaków (93 proc.), że miód wzmacnia organizm i jest źródłem wielu witamin. Podobnie wysoki odsetek (ponad 92 proc.) podkreśla, że miód jest zdrowszy od cukru.

Badanie zostało zrealizowane na reprezentatywnej, losowej próbie adresowej 1000 Polaków w wieku 15+, w ramach kampanii “Życie miodem słodzone”, której organizatorem jest SPZ.
Więcej informacji na stronach internetowych: www.zyciemiodemslodzone.info
oraz www.pszczelarze.zawodowi.pl

foto i opr. MS/Wrp.pl
McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.