Miód drahimski – 28 polski produkt w unijnym rejestrze

16 czerwca 2011 roku w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 568/2011 z dnia 14 czerwca 2011 roku rejestrujące w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych nazwę miód drahimski (ChOG). Miód drahimski” jest kolejnym po “chlebie prądnickim”, polskim produktem zarejestrowanym przez Komisję Europejską jako Chronione Oznaczenie Geograficzne.”

Pod tą marką może być sprzedawanych pięć różnych miodów: wrzosowy, gryczany, rzepakowy, lipowy i wielokwiatowy, pochodzących z pasiek leżących na terenie czterech gmin na Pojezierzu Drawskim: Czaplinka, Wierzchowa, Barwic i Bornego Sulinowa oraz Nadleśnictwa Borne Sulinowo. Drahim to pierwotna nazwa miejscowości Stare Drawsko, a tutejsze pszczelarstwo ma kilkuwiekową tradycję. Producenci miodów drahimskich stosują jednakowy wzór etykiet i jednakowe opakowania. Swoją specyfikę miody te zawdzięczają warunkom klimatycznym i glebowym, sprzyjającym występowaniu charakterystycznych dla tego regionu roślin (lipa, gryka, rzepak czy ogromne połacie wrzosowisk oraz różnorodna roślinność leśna i łąkowa), będących cennym pożytkiem dla pszczół.

Pojezierze Drawskie słynie z mnogości pasiek, powstają tu m.in. miody rzepakowe, wrzosowe, wielokwiatowe. Od kilku lat specjalnością Czaplinka są miody drahimskie, których jakości strzeże Kapituła Drahimska. Poznać je można po papierowych sukienkach” z odciskiem liścia, a każdy słoik sygnowany jest nazwiskiem pszczelarza. Najbardziej znanym producentem miodu drahimskiego jest rodzina Fujarskich. Pszczelarstwem zajmują się od trzech pokoleń. Ich pasieka (licząca ponad 600 rodzin pszczelich) umiejscowiona jest w obrębie Drawskiego Parku Krajobrazowego, obfitującego w bogactwo wszelkiej roślinności, lasów liściastych, mieszanych i różnorodność pożytków pszczelich. Znajdują się tutaj ogromne wrzosowiska, piękne aleje starych lip, akacjowe zagajniki i barwiące krajobraz na czerwono uprawy gryki.
Dzięki wielopokoleniowej tradycji i ogromnemu doświadczeniu firmy, oraz niezwykłej czystości środowiska i wyjątkowej trosce o rodziny pszczele, miód z pasieki Fujarskich jest najwyższej jakości. Marka miodów Drahimskich daje mu gwarancję i metrykę pochodzenia.
Miód Drahimski jest złotem tego regionu dzięki czemu w dniu 1 czerwca 2006 roku został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych jako pierwszy produkt w województwie zachodniopomorskim. Wniosek o przyznanie ChNP został złożony przez Stowarzyszenie Producentów “Miody Drahimskie” w 2007 r. Również w 2007 r. miód drahimski otrzymał Perłę w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo.
Obecnie już 28 polskich produktów zostało wpisanych do unijnych rejestrów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności