fbpx

Ministerstwo nie przewidziało zatrzymania produkcji nawozów. Czy zabraknie gazu i nawozów?

Wicepremier i minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk pytany był w poniedziałek w Radiu Zet czy wiedział, że dwie spółki azotowe planują czasowe wstrzymanie produkcji nawozów, co może uderzyć w rolników oraz branżę spożywczą. Czy zabraknie gazu i nawozów?

Na antenie Radia Zet wicepremier i minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk przekonywał, że problemów z produkcją nawozów nie można było przewidzieć.

Baner Syngenta

– Nie widziałem wcześniej, że to nastąpi. Cena gazu wzrosła w ostatnich dniach – w tamtym tygodniu tak naprawdę – o kilkadziesiąt procent, czyli przekroczyła tę barierę zakupu dla rolników. Ponad 300 euro za megawatogodzinę w gazie. To powoduje, że ceny nawozów po tej cenie gazu są nie do przyjęcia dla rolników – odpowiedział wicepremier.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk dodał, że nie można było tego przewidzieć, że tak mocno gaz zdrożeje.

– W poniedziałek ceny gazu wystrzeliły i wtedy zapadła decyzja o wstrzymaniu produkcji, którą spółki ogłosiły we wtorek, (…) wtedy się dowiedziałem – powiedział.

Czy zabraknie nawozów?

W efekcie nie tylko rolnicy, ale i przedsiębiorcy oraz organizacje branżowe podniosły alarm, że wstrzymanie produkcji nawozów pociągnie za sobą brak CO2, który jest produktem ubocznym tego procesu, ale niezbędnym w procesie przetwórstwa dla browarów, zakładów mięsnych, czy producentów napojów i serów.

Na pytanie o obawy rolników, że zabraknie nawozów, wicepremier zapewnił, że tak się nie zdarzy. Dodał, że na jesieni nawozów nie zabraknie, bo są zapasy – kilkaset tysięcy ton.

– Zapewnimy rolnikom nawozy w umiarkowanych cenach. Nie w takich cenach, jak w ubiegłym roku, bo do tego już nie ma powrotu – mówił.

Szef resortu zapowiedział, że jutro na Radzie Ministrów przedstawiony zostanie plan dotyczący wznowienia produkcji nawozów.

Dopłaty do nawozów

Pytany czy będą dopłaty do nawozów, Kowalczyk powiedział, że dopłaty do nawozów już były i są jeszcze realizowane.

– Na razie nie przewidujemy dopłat, tylko pomoc w innej formie. Tym tematem we wtorek zajmie się Rada Ministrów i będzie komunikat w tej spawie – powiedział wicepremier.

– Cała troska polega na tym, żeby nie przerywać na długo produkcji, bo nawozy rolnikom będą potrzebne na wiosnę w znacznie większej ilości niż na jesień i nie da się wszystkich tych nawozów wyprodukować wiosną – wskazywał.

Gazu nie zabraknie

Dodał, że ciągłość produkcji musi być zachowana, jednak tydzień w tą, czy w tamtą nie ma znaczenia. Problem by wystąpił, gdyby produkcja była wstrzymana na kilka miesięcy. Wicepremier zapewnił także, że w Polsce żywności nie zabraknie.

– Gazu w Polsce też nie zbraknie, choć ten będzie drogi. Mam zapewnienie o wystarczających zapasach i dostawach gazu do Polski od pani minister klimatu – wyjaśnił Kowalczyk.

W dniu dzisiejszym 29.08.br. Anwil należący do PKN Orlen wznowił produkcję nawozów i CO2.  Anwil informacje o ograniczeniu podał 23.08.br.

Grupy Azoty poinformowała, że pomimo czasowego ograniczenia produkcji w spółkach, realizuje dostawy CO2 do swoich klientów.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

1 KOMENTARZ

  1. Rozwiazanie problemu jest na wyciagniecie reki.
    Od 2015 putinowskie trole w rzadzie blokuja rozwoj OZE. Nawozy sztuczne sa produkowane z wodoru, wodor z reformingu gazu, ktorego cena poszybowala w gore.
    .
    Nalezy.
    1. Zlikwidowac ustawe 10H, ustawe OZE ktora wprowadzila niekorzystny dla prosumentow system rozliczania fotowoltaliki..
    2. Prosumenci powinni dostawac zielone certyfikaty za wypodukowana zielona energie na rowni z wielkimi koncernami energetycznymi a nastepnie tak samo na nich zarabiac.
    3. Wprowadzic system rozliczenia zielonej energii taki sam jak w Holandii. To znaczy ze 80% wyprodukowanej energii prosument moze zabrac z powrotem za darmo. 20% pozostaje wlascicielowi sieci na jej rozoj utrzymanie.
    4. Zbudowac siec elektrolizerow kontenerowych do produkcji wodoru. Z nadwyzek pradu wyprodukowanego z polskiego wiatru i slonca produkowac wodor na potrzeby produkcji amoniaku.
    Proste. ale nie dla rzadu putinowskich troli.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.