fbpx

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśnia, kto odpowiada za szkody łowieckie

Poniżej prezentujemy odpowiedz Ministerstwa Klimatu i Środowiska na postulaty samorządu rolniczego dotyczące wprowadzenia nadzoru starosty nad kołami łowieckimi i zmian w zakresie przepisów regulujących kwestie szacowania szkód łowieckich.

– Odnosząc się do postulatu objęcia nadzoru nad kołami łowieckimi przez właściwych terytorialnie starostów w pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że organy te odpowiadają jedynie za wydzierżawianie obwodów łowieckich polnych. Obwody łowieckie leśne wydzierżawia właściwy terytorialnie dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. W związku z powyższym nadzór starosty nad kołami łowieckim mógłby w praktyce dotyczyć części obwodów łowieckich. Ponadto rozszerzanie kompetencji starosty w zakresie łowiectwa wymagałoby analizy możliwości realizowania nowych zadań w praktyce z uwagi konieczność zaangażowania dodatkowych etatów i środków finansowych na ten cel. Obecnie nie widzę możliwości realizacji proponowanych zmian przepisów – mówi Edward Siarka, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska

Baner Syngenta

MKiŚ zwraca też uwagę, że zgodnie z § 98 ust. 1 pkt 1 Statutu Polskiego Związku Łowieckiego, stanowiącego załącznik do uchwały XXIV Krajowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego z dnia 16 lutego 2019 r., nadzór nad kołami łowieckimi mającymi siedzibę na terenie danego okręgu należy do kompetencji zarządów okręgowych. Natomiast nadzór nad zarządami okręgowymi sprawuje na podstawie art. 32a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1683, z późn. zm.) Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego.

Według resortu klimatu i środowiska przypadku problemów z szacowaniem szkód lub z realizacją przez koła łowieckie innych obowiązków wynikających z tej  ustawy, osoby poszkodowane powinny zwracać się bezpośrednio do właściwych zarządów okręgowych celem podjęcia działań nadzorczych, a w przypadku braku podjęcia takich działań przez zarząd okręgowy – do Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego.

– Jednocześnie uważam, że zmiany przepisów mające na celu umożliwienie dochodzenia swoich roszczeń przez rolników w sytuacji braku realizacji obowiązku szacowania szkód przez dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich, powinny zostać rozważone przy nowelizacji ustawy – Prawo łowieckie – podsumowuje wiceminister Siarka.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

1 KOMENTARZ

  1. Jest to totalna bzdura, wiem bo przerabiałem ten temat kilka krotnie. Niczego się nie dowiesz w żadnym związku ani okręgowym ani głównym gdyż to wszystko jedna sitwą leśnych dziadków. Tylko rzeczoznawca ds spraw szkód łowieckich z ośrodka doradztwa rolniczego lub nadleśnictwa żeby wycenił wartość szkód i rodzaj zwierzyny który to spowodował i sprawa w sądzie. Wygrałem w ten sposób kilka razy z gnojkami. PZL to banda zasiedziałych dziadów uważają że są tylko po to aby ich zapraszać na bigos.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.