fbpx

Minister zaprosił i… nie przyszedł – spotkanie z lekarzami weterynarii w Ministerstwie Rolnictwa

18 sierpnia w siedzibie resortu rolnictwa w Warszawie miały miejsce  rozmowy przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Inspektoratu Weterynarii z przedstawicielami Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, Rady Sekcji Krajowej NSZZ Solidarność Pracowników Weterynarii oraz Stowarzyszenia Urzędowych Lekarzy Weterynarii.

Podczas spotkania strona społeczna przedstawiała propozycje dotyczące rozwiązań, które mogłyby poprawić trudną sytuację w jakiej jesteśmy teraz jako urzędowi lekarze weterynarii. Wśród nich uporządkowania kwestii  związanych z formą umów zawieranych pomiędzy PIW a lekarzami weterynarii, rewaloryzacja stawek oraz system waloryzacji na przyszłość, wprowadzenie świadectw zdrowia dla bydła przemieszczanego, stawki postojowe oraz wprowadzenie wynagrodzenia dla lekarzy weterynarii odbywających 200 h staż w rzeźniach, który jest warunkiem do podjęcia pracy w wyznaczenia PLW i  wprowadzenie opłat za świadectwa eksportowe.

– Mamy świadomość, że nasza praca jest niewidoczna i niedoceniana dopóki jest dobrze wykonywana i to w sposób ciągły. Nie zmienia to jednak faktu, że spoczywa na nas ogromna odpowiedzialność za zdrowie obywateli naszego kraju, przyszłość rolnictwa jak również rozwój gospodarki Polski.

– To prowadzone przez nas badania i nasze podpisy, składane na świadectwach weterynaryjnych, warunkują możliwości eksportowe. Wydawać by się mogło, że to wystarczająco duża społecznie rola, aby traktować nas jak partnerów do rozmowy.  Niestety okazuje się, że nie dla pana ministra Grzegorza Pudy – mówi Maciej Królewiecki, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Urzędowych Lekarzy Weterynarii

W spotkaniu podczas którego omówione miały zostać najważniejsze kwestie dotyczące przyszłości Urzędowych Lekarzy Weterynarii nie pojawił się bowiem ani minister Puda ani żaden jego zastępców.

– Kilka dni temu jedna z partii złożyła wniosek o wotum nieufności dla ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Swój wniosek argumentowali tym, że za nami 10 miesięcy bierności obecnego ministra rolnictwa. Wczoraj bierność ta się potwierdziła. Na spotkanie na którym mowa miała być o przyszłości tak strategicznego elementu jak weterynaria, mimo wcześniejszych zapowiedzi pan minister nie przyszedł – komentuje Bartosz Woźniak, prezes SULW

– Mamy nadzieję, że podczas kolejnych spotkań zostaną przedstawione jakieś propozycje. Niestety to spotkanie pokazało, że w resorcie rolnictwa brakuje pomysłu na naprawę sytuacji – dodaje Maciej Królewiecki.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.