Podczas I Forum Rynku Spożywczego, które odbyło się w dniu 11 grudnia w Warszawie, minister rolnictwa podkreślił, że branży spożywczej jest potrzebna konsolidacja pionowa i pozioma. Chcemy zapewnić grupom dodatkowe wsparcie” – powiedział. M. Sawicki. Środki na ten cel mają być pozyskane z działania PROW “wartość dodana”.”
Forum odbywało się pod hasłem Rynek spożywczy – europejskie i światowe wyzwania – polska perspektywa”. Spotkanie miało na celu podsumowanie dotychczasowych osiągnięć i określenie wyzwań jakie stoją przed rynkiem spożywczym. Omawiano sprawy perspektywy branży żywnościowej, konkurencyjności, eksportu oraz relacji pomiędzy handlem a producentami.
Minister podkreślił, że konkurencyjność naszych produktów jest bardzo dobra, a ich jakość wysoka. Potrzebna jest jednak konsolidacja pionowa i pozioma branży. Należy też wspomóc, jego zdaniem, grupy producenckie, ponieważ tylko one mogą zagwarantować odpowiednią ilość dobrego surowca. Do końca sierpnia br. w polskim rolnictwie działało 351 takich grup, a docelowo do końca 2008 roku będzie ich 500.
– Chcemy zapewnić grupom dodatkowe wsparcie. Powstawanie takich grup jest także w interesie branży, która uzyskuje dobrego partnera do współpracy. Bardzo bym chciał, aby więcej inicjatywy w takim kierunku współpracy wykazywały branże, a ministerstwo będzie w dalszym ciągu stwarzało warunki do lepszego wykorzystywania środków z Unii Europejskiej. Jestem otwarty na dyskusję ze strony branży, jak rozdysponować pieniądze wspólnotowe, szczególnie dotyczy to działania PROW 2007 – 2013 “Zwiększenie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej”, gdzie jest ponad 1 mld euro na wsparcie – powiedział minister.
Zapewnił też, że tak jak przy tworzeniu projektu ustawy o Funduszach Promocji, jest otwarty na zmiany rozdysponowania pieniędzy z unijnych funduszy.
Minister Marek Sawicki zaapelował do przetwórców, aby sami sobie nie psuli dobrego produktu tanim i czasami niepewnym surowcem z importu. “Mamy dobrej jakości żywność, która cieszy się dobrą marką na rynkach zagranicznych. Tej marki musimy wszyscy pilnować” – podkreślił szef resortu.
“