fbpx
Strona głównaWiadomościMinister zapowiada dodatkowe wsparcie grup producenckich

Minister zapowiada dodatkowe wsparcie grup producenckich

Podczas I Forum Rynku Spożywczego, które odbyło się w dniu 11 grudnia w Warszawie, minister rolnictwa podkreślił, że branży spożywczej jest potrzebna konsolidacja pionowa i pozioma. Chcemy zapewnić grupom dodatkowe wsparcie” – powiedział. M. Sawicki. Środki na ten cel mają być pozyskane z działania PROW “wartość dodana”.”

Forum odbywało się pod hasłem Rynek spożywczy – europejskie i światowe wyzwania – polska perspektywa”. Spotkanie miało na celu podsumowanie dotychczasowych osiągnięć i określenie wyzwań jakie stoją przed rynkiem spożywczym. Omawiano sprawy perspektywy branży żywnościowej, konkurencyjności, eksportu oraz relacji pomiędzy handlem a producentami.

Minister podkreślił, że konkurencyjność naszych produktów jest bardzo dobra, a ich jakość wysoka. Potrzebna jest jednak konsolidacja pionowa i pozioma branży. Należy też wspomóc, jego zdaniem, grupy producenckie, ponieważ tylko one mogą zagwarantować odpowiednią ilość dobrego surowca. Do końca sierpnia br. w polskim rolnictwie działało 351 takich grup, a docelowo do końca 2008 roku będzie ich 500.
– Chcemy zapewnić grupom dodatkowe wsparcie. Powstawanie takich grup jest także w interesie branży, która uzyskuje dobrego partnera do współpracy. Bardzo bym chciał, aby więcej inicjatywy w takim kierunku współpracy wykazywały branże, a ministerstwo będzie w dalszym ciągu stwarzało warunki do lepszego wykorzystywania środków z Unii Europejskiej. Jestem otwarty na dyskusję ze strony branży, jak rozdysponować pieniądze wspólnotowe, szczególnie dotyczy to działania PROW 2007 – 2013 “Zwiększenie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej”, gdzie jest ponad 1 mld euro na wsparcie – powiedział minister.

Zapewnił też, że tak jak przy tworzeniu projektu ustawy o Funduszach Promocji, jest otwarty na zmiany rozdysponowania pieniędzy z unijnych funduszy.

Minister Marek Sawicki zaapelował do przetwórców, aby sami sobie nie psuli dobrego produktu tanim i czasami niepewnym surowcem z importu. “Mamy dobrej jakości żywność, która cieszy się dobrą marką na rynkach zagranicznych. Tej marki musimy wszyscy pilnować” – podkreślił szef resortu.

MS/Wrp.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.